tuğba saçıntı
Tuğba Saçıntı
Tüm Başlıklar

Cafe ve restoranların nasıl dekore edildikleri müşterilerin ilk tercihi olabilmek için en önemli unsurlardan biridir. İşletmenin vizyonunu ve tarzını ortaya koyan dekorasyon tercihleri hedef kitle üzerinde olumlu bir etki yaratırsa işletmelerin karlılığı da aynı oranda yükselir.

Bazı cafe ve restoranlar vardır yiyecek ve içecek lezzetlerinden bağımsız bir etki bırakırlar. O mekanlarda insan kendini konforlu ve özel hisseder. Ortam ambiyansı o denli iz bırakır ki farklı mekanlara gidildiğinde, zaman aynı keyifle akmayacakmış gibi hissedilir. İşte bu yazımızın konusu da bu, sizler için ilham veren 7 cafe ve restoran dekorasyonu örneği derledik.

1.

Sanki doğanın içindeymiş gibi hissettiren bu cafe dekorasyonu ile fark yaratmayı başarıyor. Yeşil bitkilerin ve ahşap sandalyelerin adeta bütünleştiği bu mekanda yine koyu yeşil ve kahve tonlarında rahat koltuklar kullanılıyor. Tesisat borularını açıkta olması loft dekorasyon izlenimi yaratıyor ve aydınlatma için tercih edilen hasır abajurlu avize ve lambaderler ambiyansı tamamlıyor.

2.

Belli ki bu restoranda herkes hesabı düşünmeden yemek yiyemiyor. Yalnızca dekorasyona bakarak dahi bu restoran hedef kitlesini kendi seçtiğini belli ediyor. Duvarlarındaki alçı detaylar, sandalyesi, bronz - kahve ve yeşil tonlarının uyum içerisinde kullanıldığı oturma alanları oldukça şık ve minimal tasarımıyla ilham veriyor.

3.

Epik, sansasyonel ve göz alıcı bir restoran dekorasyonu ile karşınızdayız. Ahşap tonlarının hakimiyetinde, iyi aydınlatılmış ve iç mimarlar tarafından tasarlanmış bu restoran ilham veren görüntüsüyle adeta büyüleyici bir etki yaratıyor. Masadaki servislerin özeni de ayrıca takdiri hak ediyor.

4.

İlham veren cafe restoran dekorasyon fikirlerinin ortak özelliği sizce nedir? İyi aydınlatılmış olması ve birden fazla aydınlatma fikstürüne yer verilmesi mi, konforlu oturma alanları mı, ahşabın sıcaklığını iyi kullanmaları mı yoksa sadelik mi? Tüm örneklerimizin ortak noktaları bu cafe restoran işletmesinde görülüyor. Mumlarla desteklenen genel aydınlatma ortama romantik bir hava veriyor, koltukların tasarımı konfor mesajları iletiyor, duvarların tuğlalı yapısı mekanın yeniliklere açık vizyonunu ortaya koyarken renk seçimleri de samimiyete vurgu yapıyor. Tüm bu özelliklerinden ötürü mekan bu kadar keyifli görünüyor.

5.

Bir dekorasyonu ilham verici kılan nedir? Uyumlu uyumsuz tüm renklerin bütüncül bir ahenk içerisinde kullanılması mı yoksa sıra dışı fikirlerin mükemmel bir şekilde uygulanması mı? Yanıt ne olursa olsun bu cafenin dekorasyonu gören herkese ilham kaynağı olabilir. Cafeye sohbet etmek, yemek yemek, bir şeyler içmek ya da sadece rahat etmek için gidildiğinden görseldeki cafe müşterilerine farklı bir deneyim sunarak tüm gereksinimleri yerine getirmeyi başarmış görünüyor. Açık renk duvarlar gün ışığının etkisini ön plana çıkarırken salıncak konseptinde sallanan koltuklar dekorasyonun en can alıcı noktasını oluşturuyor.

6.

Ferah bir ortamda minimal dekorasyonun tüm gereklilikleri yerine getirilmiş. Yetmemiş, ahşabın sıcaklığı ile kırmızı ve beyaz sandalyeler eşleştirilmiş. Sürpriz ise en sona bırakılmış. Paletlerden kasa oluşturulmuş, içi farklı renklere boyanmış ve ışıklar açılınca da tam olarak enfes bir ambiyans yaratılmış. Kesinlikle yaratıcı ve tam anlamıyla göz alıcı!

7.

Gençlerin uğrak yerleri cafeler standart dekorasyon tercihlerini bir an önce değiştirmeli! Renklerin uyum içerisinde kullanıldığı, sıradanlığa savaş açan, ilham verip dikkat çeken bu dekorasyon örneği sanatçı ruhların bir yansıması gibi! Renkli ve dinamik, eğlenceli ve sıra dışı…