ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Hayatımızın çok büyük bir bölümü evlerimizde geçmektedir, dinlenme uyku ve diyalog ortamımız olan evlerin bazen küçük değişikliklere veya tamiratlara ihtiyacı olabilir. Küçük tadilat ve tamiratlar için eve usta çağırmak her durumda gerekmeyebilir. Küçük işler için eve çağırdığımız ustalar haklı olarak basit bir iş yapsa bile gelme gitme masrafı ile saatlik ücretini isteyecektir. Küçük tamiratları yeteri kadar zamanımız varsa ki bu bize ekonomik yönden de fayda sağlayacaktır biraz bilgi ve el becerileri ile ev sakinleri de yapabilir.


Damlayan Muslukların Tamiri Nasıl Yapılır ?


Evlerde en fazla rastlanılan tamiratlar damlatan muslukların tamiridir. Tüm tesisat tamiratlarında öncelikle daire giriş vanasından suyu kapatmalıyız. Sıcak ve soğuk su kullanılan mutfak ve banyo bataryalarında doğrudan bunların suyunu kesen mini vanalar olmaktadır, bu vanalar varsa evin tüm suyunu kesmeden buradan suyu kesebiliriz. Damlayan Muslukların Tamiri için şu aşamaları izleyiniz.
Suyu kestikten sonra musluk başlığı vidasını sökelim. Vida genellikle musluğu tuttuğumuz başlıkta dekoratif bir kapak altında bulunmaktadır. Bu kapağı bir tornavida ucu ile çıkarabilirsiniz. Dekoratif görünümlü batarya ve musluklarda bu vida çok farklı yerlerde saklanmış olabilir, arayarak bulabilirsiniz. Musluk başlığını çıkarttıktan sonra altından salmastra takımı çıkacaktır. Salmastra takımını anahtar ile yerinden çıkartınız.
Salmastra takımı komple yenileyebileceğiniz gibi sadece contasını da değiştirebilirsiniz. Contasını değiştireceğiniz zaman contalı kısmı tutan vidayı aldıktan sonra yeni conta koyabilirsiniz. Size tavsiyemiz eğer bataryanız klasik modellerden çok farklı ise salmastrayı komple yenilemek olacaktır. Contayı veya salmastrayı değiştirdikten sonra yaptıklarınızı sondan başa doğru yaparak su vanasını açınız. Musluğunuz artık damlatmayacaktır. Salmastraları alacağınız zaman yapı market müşteri temsilcisine bataryanızın marka ve modelini belirtmeniz tamirat malzemeleri arayışınızı hızlandıracaktır. Bilinen batarya markalarının kullandığı yedek parça kodları internet sitelerinde belirtilmektedir. Conta kitlerini uygun fiyatla birçok yerden temin edebilirsiniz.


Evde Boya İşleri Nasıl Yapılır ?


Evlerde dökülmüş veya çatlamış sıvalı bir bölüm uzun süreden beri gözümüze batıyordur, fakat dışarıdan ustayı getirmek için uygun zamanımız olmayabilir. Bu gibi durumlarda Alçı Ve Boya İşleri bize kalabilir.
Boya işlerine başlamadan önce alacağımız hışır örtü temiz çalışma anlamında bize kolaylık sağlayacaktır. Boya yapmadan önce tüm yüzeylerin hazır olmasını sağlayalım. Dökülmüş sıva parçaları varsa buraları sıva alçısı ile düzeltelim. Kabaran yerleri geniş ağızlı spatula ile kazıyalım. Kazıma ve dolgu işleri bittikten sonra gerekli yerlere saten alçı çekiniz. Saten alçı kuruyunca ince zımpara ile duvar yüzeylerini güzelce zımparalayınız. Duvarları alçı tozlarından güzelce arındırdıktan sonra bütün duvarları astarlayınız. Astarı yapacağınız boyadan sulandırarak elde edebilirsiniz. İkinci katda boya kutusunun üzerindeki kullanım tarifine göre boyanızı incelterek hazırlayınız. Rulo ve kestirme fırçası ile duvarlara uygulayınız. Kullanacağınız kâğıt bantlar bazı yerlerde işinizi kolaylaştırabilir. İşiniz bittiğinde tüm boya aletlerinizi temizleyerek malzeme çantanıza kaldırabilirsiniz. Tadilat yapılan alanda eşyaların üzerinde veya parkede boya parçacıkları varsa bol su ile ıslattığımı bir bez ile fazla beklemeden temizleyelim. Anahtar ve priz çerçevelerine boya sıçradıysa daha küçük bir kumaş parçası ile temizleyelim. Boya yaparken varsa bir tulum yoksa kullanmadığımız bir elbiseyi giymek iyi olacaktır.


Evde Pencere Ve Kapı Tamiri Nasıl Yapılır ?


Pencereleriniz İyi Örtülmüyorsa ispanyolet veya fitillerini değiştirebilirsiniz. Bu malzemelerin yapı marketlerde veya pvc tamiri yapan atölyelerde bulabilirisiniz. Fitilin bir parçasını keserek yanınıza almanız, ispanyoletin boyutlarını ölçmeniz, pencere fitil kanalının ve yerindeki ispanyoletin fotoğrafını çekmeniz malzemeleri ararken size kolaylık sağlayacaktır. Eski fitili yerinden çekerek çıkarınız, yenisini birkaç noktadan yapıştırıcı damlatarak yerine yerleştiriniz. İspanyoleti değiştirirken öncelikle pencere kolunu vidalarını sökerek yerinden çıkarınız, eski ispanyoleti üzerindeki vidaları sökerek çıkartınız. Satın aldığınız ispanyoleti yuvasına yerleştiriniz, vidalarını sıktırdıktan sonra pencere kolunu yuvasına sabitleyiniz. Artık pencerenizi açılıp kapatmanız daha rahat olacaktır.
Pencereleriniz dışındaki silikonlar zamanla renk değiştirir, çok kirlenir, küf oluşumuna bile sebep olabilir bu nedenden dolayı, aralıklar ile değiştirilmelidir. Spatula, falçata yardımı veya bir tornavida ile eski silikonu sökünüz, alt kısmını kalın zımpara ve tinerli bez ile iyice temizleyiniz. Silikon Çekmek esnasında önemli olan yavaşça tabancayı sıkarak düz bir hat boyunca ilerlemektir. Silikon tabancasına koyduğunuz bu işe uygun silikon ile pencere denizlik birleşimini doldurunuz. Bu esnada silikon ağzını yapacağınız işe uygun kesiniz. Çektiğiniz silikonu streç film sardığınız parmağınız ile güzelce düzeltiniz, taşanları beklemeden temizleyiniz.
Kapılarınız örtülürken çok ses çıkartıyorsa menteşelerini biraz yağlayınız. Yağlama esnasında açma ve kapama hareketleri ile kapınızı hareket ettiriniz. Yağlama sorunu gidermediyse kapı kanadını yerinden çıkarttıktan sonra menteşe ve içlerini güzelce temizleyiniz.
Kapınız Yer Döşemesine Değiyorsa ve onda artık derin izler bırakmaya başladıysa, yerinden çıkartarak kalın bir zımpara ile altını zımparalayabilirsiniz. Menteşelerin vidalarını da kontrol etmeyi ihmal etmeyin. 


Evde Tıkanmış Lavabo Nasıl Açılır ?


Evde yüzünüzü yıkarken lavaboda biriken suyun neredeyse taşacak seviyeye ulaşması canınızı sıkabilir. Tıkalı lavaboları açmak için pompa kullanınız, ilave basınç ile tıkanıklık açılmıyorsa bir kaba lavabo içerindeki tüm suları boşaltarak altındaki sifonu çıkartınız. Sifondaki pis suları uygun bir kaba aktarınız. Lavaboları Açmak için birçok markette bulunan lavabo açıcılar kullanılabilir. Lavabo açıcıların fazla kullanılması uzun sürelerde giderlere zarar verebilir ,çıkan gaz solunmamalıdır. Ara sıra lavabonuzun altındaki sifonu açıp içerisindekileri temizlemeniz faydalı olacaktır. Bazen de kullanacağımız uzun bir kılavuz teli tıkanıklığın açılmasına yardımcı olabilir.
Lavabo ve duşakabin tıkanıklığı çoğunlukla kullanırken bunların içine giren yabancı cisimlerden ve sifonların eğilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Kullanımına dikkat ederek tıkanıklığın önüne geçebiliriz.

Evlerde yapabileceğimiz tamiratlar ve yenileme işlerinde bilenlere danışmamız, araştırmamız ve gerekli aletleri elimizin altında bulundurmamız işlerimizi sıkıntısız halletmemizi sağlayacaktır.