tuğba saçıntı
Tuğba Saçıntı

Giderek daha çok duyduğumuz bir kavram olan akıllı evler, aslında Akıllı Ev Sistemleri’nin kurulmuş olduğu ve bu sistemlerin sayesinde zaman, konfor, güven ve hız sağlayan yaşam alanları olarak tanımlanabiliyor.

Akıllı Ev

Akıllı Ev Teknolojileri; kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanmış olup uzaktan izlenebilen, erişilebilen ve kontrol edilebilen nesnelerin internetine bağlı sensörlerden ve özelliklerinden yararlanıyor. İlk çağdaş akıllı ev teknolojilerinin 1998 ve 2000’lerin başında tüketicilerin kullanımına sunulduğu biliniyor. Akıllı ev teknolojisi, kullanıcıların bağlı oldukları ev cihazlarını Akıllı ev uygulamaları, akıllı telefonlar veya diğer ağ cihazları aracılığı ile kontrol etmelerini ve izlemelerini sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar su baskını, gaz kaçağı, yangın, hırsızlık gibi durumları uzaktan kontrol edebiliyorlar. Aynı zamanda ısıtma, soğutma ve aydınlatma sistemlerini de cep telefonlarından yönetebiliyorlar. Akıllı ev teknolojileri sayesinde kullanıcılar enerji tasarrufu yapabiliyor, güvenliklerini sağlayabiliyor ve yaşam konforlarını artırabiliyorlar. Teknolojinin gelişimi ile birlikte hayatımıza katkıları artmaya başlayan akıllı evlerin hayatımıza soktuğu birçok teknolojik yenilik bulunuyor. Bunların da etkisi ile akıllı evler gelecekte hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaya aday gösterilebiliyorlar.

Kablosuz İletişim Kontrolü

Akıllı evlerde kablosuz iletişimSahip olduğunuz her alet için uzaktan kumandaya sahip olmak çok eskilerde kaldı. Ev otomasyonu yenilikleri, sayısız cihazı dokunma hissi ile kontrol etmenizi sağlıyor. Yüksek teknolojili bir müzik sistemi kurarak veya o ortamın aydınlatmasını kontrol ederek, evinizdeki hemen hemen tüm sistemleri istediğiniz yerden kontrol etme fırsatına sahip olabiliyorsunuz. Bu sayede havuz ve spa özelliklerinden güvenlik sistemine, evinizi daha iyi bir şekilde gözlemleyebiliyor ve kontrol edebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken kablosuz güç kontrol sistemleri sayesinde stres seviyenizi düşürüp anın tadını çıkarmak!

Otomatik Kapı Kilitleri

Akıllı Kapı Klidi

Ev Otomasyonu teknolojisinin hayatımıza kattığı ve giderek gelişen teknolojik yenilikler arasında ilk sıralarda güvenlik sistemleri geliyor. Doğrudan akıllı telefonunuzdan kontrol edilebileceğiniz gelişmiş kapı kilitleme sistemleri kullanıcıların konforunu artırıyor. Elinizde taşımanız gereken paketler olması durumunda, kapı koluna ulaşmak zorlayıcı olabiliyor. Otomatik Kapı Kilitleri teknolojisi, akıllı kapı kilitleme sisteminin varlığınızı algılamasını sağlıyor. Akıllı Kilitler, kilitleme ve kilit açma davranışlarını algılıyor. Böylece, kilidini açmak için kapınızı otomatize ederek veya zaman zaman daha siz yaklaşmadan önce kapıyı bile açarak bir anahtar kullanma ihtiyacını ortadan kaldırabiliyor.

Kontrol Edilebilen Termostatlar

Akıllı ısı kontrol sistemi

Ev Otomasyonu yenilikleri sayesinde kullanıcılar artık evlerinin sıcaklığını evlerinde değilken de kontrol edebiliyorlar. Hayatın hızına ayak uydurmaya çalışırken ısıtıcıyı veya klimayı kapatmayı unuttuğunuz zamanlar olabiliyor. Ayrıca geldiğinizde sizi sımsıcak bir evin karşılamasını da isteyebiliyorsunuz. O zaman, akıllı telefonunuzda veya tabletinizde, programlanabilir bir termostat aracılığıyla, sıcaklığı açın veya klimayı istediğiniz yerden çalıştırın. Harika değil mi! Bu programlanabilir termostatlar, “Bölge Bazlı Termostatlar” gibi teknolojilerin hareket sensörlerini kullanarak yalnızca işgal edilen odanın sıcaklığını kontrol etmenizi de sağlıyor. Eğer, evde çocuklarınız veya özen gösterilmesi gereken bir hastanız varsa, sıcaklıktan yana bir endişeniz olmasın, yanlarında olmasanız bile içinde bulundukları ortamın sıcaklığını kontrol edebiliyorsunuz.

Akıllı Perdeler

Akıllı PerdelerMotorlu cihazlar ve sensörler ile donatılmış perdeler hayatımıza son yıllarda giren ürünler arasında yer alıyor. Bu cihazlar perdenin hareketini bir çalar saate bağlayabiliyor, kullanıcıların yerini izleyebiliyor ve evin sıcaklığını ayarlamak için bu bilgileri kullanabiliyor. Akıllı perdeler, gün ışığından faydalanmanıza yardımcı olmak için sabahları perdelerinizi ve panjurlarınızı otomatik olarak açıyor. Güvenliğin ve enerji tasarrufunun sağlanabilmesi için de geceleri otomatik olarak kapanıyor.