emlak vadisi
Emlak Vadisi
Tüm Başlıklar

Yatırımlar arasında en fazla eğilim gayrimenkul yatırımı üzerinedir. Yatırımcılara, gayrimenkul yatırımları diğer yatırım türlerine göre çok daha güvenli gelir. Çok yüksek rakamlarda anaparalarla yatırım yapılabilirken daha küçük anaparalar ile de yatırım yapılabilir.

Gayrimenkul yatırımları kolay gibi görünebilir. Ancak; doğru stratejiler belirlenmelidir. Aktif ya da pasif gelir elde etmenin temelinde yatırımcının stratejileri yatar. Stratejilerin belirlenmesinde ise dikkat edilmesi gereken pek çok kriter var. Özellikle ilk gayrimenkul yatırımı yapacak olan kişilerin konuya hakim olmaları gerekir.

Konu hakkında birçok makale ve yazı mevcuttur. Bunlar ilk fikir edinimleri sağlamak açısından fayda sağlar. Yatırım uzman ve danışmanların fikirleri de yatırımcılara yol göstermesi bakımından önemli bir yere sahiptir. Burada yatırımcının konuya dair kendini küçük bir eğitimden geçirmesi gerekecektir. Böylece daha sağlam ve doğru stratejilerle yatırımlardan kazanç elde edilebilir.

Konut Kiralama

Gayrimenkulden para kazanma yöntemlerinden en yaygın olanı kiralama yöntemidir. Yatırımcı satın aldığı evi kiraya verir ve konut kiralamadan yararlanmaya başlar. Konut kiralamak en kolay yöntem olarak da sıklıkla tercih edilir. Zira, insanların barınma ihtiyaçları her zaman vardır ve olacaktır. Dolayısıyla yatırımcı konutunu kiralamakta zorlanmaz.

Burada önemli unsurlardan biri de sahip olunan konutun bulunduğu yer yani konumudur. Konumu iyi olan gayrimenkuller her zaman daha hızlı bir şekilde kiralanırlar. Yatırımcı evini satın aldıktan sonra uzun süreli olarak konutunu kiralandığında hem eve verdiği anaparayı geri kazanacak hem de uzun vadede gelir elde etmesi mümkün olacaktır.

Yenileyerek Satmak

Gayrimenkul yatırımının en kazançlı yollardan bir tanesi yenileyerek satmaktır. Yatırımcıların birçoğu bu yöntemi tercih ederler. Bu yöntemle sahip olunan gayrimenkulde gerekli düzeltmeler ve onarımlar yapılarak evin değeri yükseltilebilir. Bazen küçük değişiklikler, onarım ya da yenilemeler bile gayrimenkulün değerini artırabilir. Evlerde yapılan tadilatların, yenilenen unsurların her biri söz konusu evin değerinde artışlar sağlar.

Böylece söz konusu bu gayrimenkul daha yüksek bir fiyat üzerinden satılır ki bu da yatırımcının kar elde etmesini sağlar. Tamirat ve yenileme işleminin profesyonelce yapılması önemli. Bunun için bir ekibe ihtiyaç olacaktır. Tüm bu detaylar düşünüldükten sonra bu işe başlanması doğru olur. Eğer yatırımcının ekibi yoksa bu yenileme işlemi üzerinde biraz daha fazla düşünmesi doğru olur.

Topraktan Ev Almak

Topraktan ev alma yöntemi de oldukça kazançlı ve ideal bir yatırımdır. Bir inşaat firmasının temelinden ev satın alınabilir. Burada yatırımcının dikkat etmesi gereken nokta; inşaat firmasının güvenilir olmasıdır. Bilindiği gibi güven teşkil etmeyen birçok inşaat firması mevcut. Bu nedenle; yatırımcıların bu konuda çok dikkatli olmaları gerekir.

Bu yöntemle ev satın alınacağında ödemelerin bir kısmı nakit yapılabilir. Kalanı da taksitlendirilerek en son adım olarak tapu alımında hesap kapatılır. Daha sonra söz konusu ev daha yüksek bir fiyat üzerinden satılır. Dolayısıyla alım ve satım değerleri arasında ciddi bir fark olacak ve yatırımcı kar elde edecektir.

Takas Yöntemi

Bu yöntem de kar getiren bir yöntemdir. Ucuza bulunan bir gayrimenkul değeri daha yüksek olan bir gayrimenkulle takas edilir. Bunun için detaylı bir araştırma yapılırsa takas edilecek gayrimenkuller bulunması mümkündür. Takas yöntemi ile az bir fark ödenerek daha iyi ve değeri yüksek bir gayrimenkule sahip olmak mümkün olur. Aynı zamanda takas yöntemiyle vergi ödenmez. Bu da yatırımcı için avantaj anlamına gelir. Verginin ödenmemesi için yatırımcının tapuda işlemin takas olduğunu belirtmesi gerekir.

Gelişecek Bölgelerden Gayrimenkul Almak

Gayrimenkul yatırımlarında şehir merkezlerine yönelmek doğru değildir. Zira, şehir merkezlerinde gayrimenkul bedelleri oldukça yüksek. Bunun yerine sıkı bir araştırma yapılarak gelişecek bölgelere yönelmek çok daha avantajlı olacaktır. Bu bölgelerde uzun vadede meydana gelen gelişmelerle gayrimenkul daha çok değerlenecek ve yatırımcısına kar getirecektir.

Arsa Alımı

Düşük bedeller karşılığında boş bir arsa alımı yapılabilir. Bu arsa üzerine değer katacak yatırımlar yapılabilir. Arsa üzerine değer katacak pek çok yatırım imkanı mevcuttur. Söz gelimi; çiftlik olabilir. Tavukçuluk, büyükbaş hayvancılık, çiçekçilik ya da fidan-ağaçlama çalışmaları gibi. Bunlar sayesinde yol, elektrik ve su almak değer artışı sağlar. Bu noktada önemli bir hususun belirtilmesinde fayda var. İmarlı arsa tercih etmek yerine tarla almak çok daha kazançlı olabilir.

Alınan tarla üzerinde değer artışı yapıldığında üzerine eklenen katma değerden ve aynı zamanda yıllık artıştan kazanç sağlanır. Bunun yanı sıra; alınan arazi üzerinde yapılacak ziraat çalışmaları kar elde etmeyi sağlar. Bir yıllık üründen arsanın anaparasını çıkarmak mümkün olabilir. Bu da uzun vadede yüksek kazançlar elde etmek anlamına gelir.

Gayrimenkul Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gayrimenkul yatırımı çok dikkat isteyen bir yatırımdır. Bu nedenle; yatımcıların hatalardan kaçınması gerekir. Satın alınan gayrimenkul hemen kiralanmayabilir ya da satılmayabilir. Bu durum yatırımcı da umutsuzluk ve hayal kırıklıklarına yol açar. Yatırımcının sakin kalması ve duygularıyla değil mantığıyla hareket etmesi gerekir.

Öncelikle yatırımcı gayrimenkul yatırımlarına ilişkin he konuda bilgi edinmelidir. Gayrimenkul yatırım danışmanlığı gibi birimlerden bilgi ve destek de alınabilir. Bu konuda bilgi sahibi olmak yatırımları doğru planlamak adına oldukça önemlidir.

  • Yatırımcının gayrimenkul yatırımına ilişkin bir plan yapması gerekir.
  • Plan yapıldıktan sonra bu plana adım adım uyulmalıdır.
  • Yatırımcı ihtiyaçlarını belirlemelidir.
  • Ekonomik durum genel hatlarıyla ele alınmalıdır. Eldeki anapara, bütçe gibi her detay kalem kalem ele alınmalıdır.

Yatırım sonrasında bir mağduriyet yaşanmaması için yatırımcı hiçbir şeyi gözden kaçırmamalıdır. Bu şekilde hareket edilirse gayrimenkul yatırımında istenen hatta beklenenden çok daha fazla kar sağlamak mümkün olur.