ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Seri girişimciler ve kendi işine sahip olmayı hayal edenler için en zorlu aşamalardan birisi iş fikri bulmaktır. Aslında globalleşen dünya ile birlikte farklı iş fikirleri bulmak çok daha kolay olsa da mevcut durumlara uygun bir seçeceği değerlendirmek istediğiniz zaman biraz daha seçici ve dikkatli olmanız gerekir.

2. El Ürünler

Son yıllarda çevreye karşı duyarlılığının ciddi bir oranda arttığını görmek mümkün. Bu duyarlılıkla birlikte yeni iş fikirleri de ortaya çıkıyor. 2. el ürün satışı yapan platformlar daha yaygın bir şekilde kullanılırken belirli bir kategori özelinde 2. el ürün satan yerlerde artıyor. 2. el kıyafet, kitap, elektronik cihaz gibi belirli bir hedef kitleye hitap edecek girişimler son yıllarda eskiye kıyasla daha hızlı popülerlik kazanıyor.

Tamirat ve Bakım

Dünya genelindeki ekonomik dalgalanmaların etkisi ve Türkiye’de kendini hissettirmeye başlayan ekonomik kriz ile birlikte insanlar ister istemez kemer sıkma politikalarına yöneliyor. Bu yönelimle birlikte tamirat ve tadilat işlerinin sayısı artıyor. Eskiyen bir ürünü yenisiyle değiştirmek yerine tamir ettirmeye karar vermek ekonomik kriz dönemlerinde çok sık tercih edildiği için böyle bir dönemde spesifik bir alanda ya da artık kalifiye çalışan bulmanın zor olduğu bir alanda tamirat ve bakım hizmeti vermek oldukça mantıklı bir seçim olarak dikkat çekiyor.

Dropshipping

Sermayesiz iş kurmak ama işini de kolayca büyütmek isteyenler için dropshipping oldukça cazip bir iş fikri. Ancak bu iş fikrini değerlendirmeye alırken son birkaç ay içerisinde yapılan yeni gümrük düzenlemelerini araştırmanız gerekir. Artan vergiler ve denetimler sebebiyle Türkiye’de dropshipping yapmak eskisi kadar kârlı olmasa da eğer yabancı dil biliyorsanız farklı ülkelere dropshipping yapabilirsiniz.

Haftalık Yemek Yapımı

Özellikle yoğun bir şekilde çalışan ve dışarda çok fazla yemek yiyen insanlara hitap edecek bu servis henüz yeni yeni dikkat çekiyor. Çok sayıda örneğini bulamayacağınız bu serviste amaç haftanın belirli bir gününde sipariş veren kişiye 1 haftalık yemek hazırlanıyor. Menü alternatiflerinin değerlendirilmesi, yemek alışverişinin yapılması gibi süreçler de ek hizmet olarak verilebiliyor. Bu tür bir girişim için tek ihtiyacınız olan iyi bir reklam ve ek gelir elde etmek isteyen eli lezzetli kişiler.

Satış Ortaklığı

İnternet üzerinden para kazanmak istiyorsunuz ama çok fazla sermayeniz yok o zaman sizin için öne çıkacak bir diğer iş fikri satış ortaklığı sistemlerine girmektir. Dijital dünyada satış ortaklığı geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha kolaydır. Bir platformdan aldığınız üyelik linkini başka insanlarla paylaşmak, onların platforma üye olmasını sağlamak size sermayesiz para kazanma fırsatı verir.

Evcik Hayvan Bakımı

Şehrin yalnızlığı insanların hayvan sahiplenme oranının artmasında oldukça etkili oluyor. Ancak evcil hayvanların temel ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında bazı insanlar sorun yaşayabiliyor. Sık şehir dışına çıkan kişiler, tatile giderken evcil hayvanını götürme şansı olmayanlar ciddi sıkıntılar yaşarken evcil hayvan bakımı bir iş fikri olarak gündeme geliyor. Günlük olarak hayvanları gezdirmek, mamalarını kontrol etmek, onlarla bir süre ilgilenmek yeni bir iş kolu olarak dikkat çekiyor.

Danışmanlık – Yaşam Koçluğu

Belirli bir alanda kendinize güveniyorsanız, kişisel gelişim ve NLP konularına ilginiz varsa, insanların hayatına dokunabileceğinize inanıyorsanız ve güçlü iletişim becerileriniz varsa danışmanlık ya da yaşam koçluğu yapabilirsiniz. Bu işi yapmak için öncelikle kendinize belirli bir alan bulmalı ve eğer bu alandaki yetkinliğinizi belgeleyecek bir diplomanız ya da sertifikanız yoksa bu eksikliği gidermelisiniz.