ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Evini satan herkes bir an önce satmanın hayalini kurmaktadır. Bazı kişiler acil nakit ihtiyacını karşılamak için bazı kişiler de buradan gelecek olan geliri yeni yatırım yollarında değerlendirmek için ev satışını hızlı bir şekilde gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Ev satışlarını hızlı bir şekilde yapmak mümkündür ama bunu hızlandırmak için atılması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımları doğru bir şekilde uygulamak ev için daha çabuk bir alıcı bulmayı daha kolay hale getirmektedir.

İlanı Doğru Bir Şekilde Oluşturmak

Satılık ev ilanlarını inceleyen kişiler için dikkat çekici olan ilk şey görselliktir. Bu nedenle satışı yapılacak olan evin fotoğraflarının doğru ve güzel bir şekilde çekilmesi gerekmektedir. Bu konuda fotoğraf çekiminden anlayan birinden yardım almak yararlı olmaktadır. Günümüzde kullanılan akıllı telefonların kameraları birçok konu da profesyonel kameralar ile yarışır hale gelmektedir. Bu nedenle cep telefonu ile çekilecek olan fotoğraflar yeterli olabilmektedir. İnternette birden fazla ilan vermek de her zaman yararlı olmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca çok platformda ilan vermek işe yaramaktadır. Ancak her gün yüzlerce kişi bu tarz ilanlar vermektedir. Bu nedenle yeni eklenen ilanlar kısa süre içerisinde internet sitesinin daha arka sayfalarına düşmektedir. Ev ilanın çok gerilere düşmesini önlemek için düzenli olarak ilanları güncellemek gerekmektedir. Ayrıca her platforma aynı anda ilan vermek aynı zamanda ilanın her platformda aynı anda arka sayfalara düşmesi demektir. Bu nedenle çeşitli platformlara farklı tarihlerde ilan vermek ilanın genel olarak daha uzun süre görünür olmasını sağlamaktadır.

Doğru Fiyatı Belirlemek

Ev ilanlarının en önemli noktası gayrimenkulün fiyatının belirlenmesidir. Doğru fiyatı belirlemede kulaktan duyma birçok yanıltıcı adım bulunmaktadır ve bunlardan uzak durulması gerekmektedir. Doğru fiyatı belirleme noktasında değerlendirilmesi gereken ilk etmen gayrimenkulün bir taşınmaz olduğu ve bu nedenle konumunun son derece önemli olduğudur. Bu noktada satılacak olan ev ile benzer lokasyonda son iki yılda satılan evlerin değerlerine bakmak gerekmektedir. Çünkü alıcılar genellikle bunu kontrol etmektedir. 2 yıllık fiyat araştırması aynı zamanda fiyatların ne tarafa doğru gittiğini belirlemek için yeterli derecede bilgi sunmaktadır. Geçmişte satılmış olan evlerin fiyatlarının yanı sıra hali hazırda satışta olan evlerinde lokasyonlarını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Çünkü bu evler, satılacak olan evin rakibi konumundadır ve alıcılar evleri birbirleri ile karşılaştırmaktadır. İnsanlar genellikle evleri ile duygusal bağa sahip olduğu için fiyat belirlemek son derece zor olmaktadır ve ev sahipleri evin gerçek değerinden daha fazla para isteyebilmektedir. Bu da evin satışını zorlaştıran şeylerden bir tanesidir.

Ulaşılabilir Olun

Hızlı ev satmak için alıcılar tarafından kolay ulaşılabilir olmak gerekmektedir. Bu nedenle evini hızlı bir şekilde satmak isteyenlerin telefonlarını sürekli olarak açık tutması gerekmektedir. Alıcılar, satın almayı düşündükleri evle ilgili bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmayı amaçlamaktadır bu nedenle ev satarken alıcı adaylarının sorduğu soruları hızlı bir şekilde cevaplamak evin hızlı bir şekilde satılmasına yardımcı olmaktadır. Bu şekilde onların alternatif evlere yönelmesinin önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca evi satışa çıkardıktan sonra ulaşılabilir olmak evi ziyaret etmek isteyen potansiyel alıcılar için de büyük önem arz etmektedir. Bu durum çalışan kişiler için zorlayıcı olsa da alıcı adaylarının evi görmek istediği zaman aralığında görmeleri satın alım kararında etkili olmaktadır. Bu nedenle evle ilgilenen kişileri evi hemen göstererek benzer alternatiflere yönelmelerinin önüne geçmek mümkün olmaktadır. Satış sürecinde evin sürekli olarak temiz ve havalandırılmış olması da gerekmektedir. Bu durum potansiyel alıcılarda olumlu bir ilk izlenim yaratmak konusunda yardımcı olmaktadır.