emlak vadisi
Emlak Vadisi
Tüm Başlıklar

Bankalar tarafından hizmete sunulan ev konut kredisi, kişileri kolay yoldan ev sahibi yapabiliyor. Mortgage ya da konut kredisi adıyla bilinen bu ürünler, tüm bankaların hizmet alanında yer alan yaygın bir kredi türüdür. Özellikle son zamanlarda bir ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, yapılan devlet teşvikleri ile birlikte sıkça ev kredilerine başvuruyor.

Mortgage başvurularının sonucunu tamamlamak adına banka şubelerine gitmeniz gerekse bile öncesinde internet bankacılığı ya da cep bankacılığı üzerinden ön başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca bankanızın SMS başvuru kanalını kullanarak ön başvuru gerçekleştirebiliyorsunuz. Yapacağınız ön başvurular, krediye uygunluk durumunuzu görmenizi sağlar. Böylece krediye uygun değilseniz, banka şubesine gitmeden bunu öğrenebilir ve gerekli planlamayı buna göre şekillendirebilirsiniz.

Konut Kredisine Nasıl Başvurulur?

Mortgage'a ön başvuruyu yaptıktan sonra krediye uygunluk durumunuz değerlendirilir ve sonrasında banka şubesine davet edilirsiniz. Şubeye davet edilen kişilerin belirli evrakları temin ederek sunması gerekiyor. Ancak konut kredilerinde diğer kredi türlerinden farklı olarak, ön planlamayı derinlemesine yapmak gerekecektir. Yani ön başvurunuzu yapmadan önce çekeceğiniz kredi miktarını ve ödeme planını belirlemeniz daha doğru olacaktır.

Konut kredilerindeki toplam ana para çok yüksek olacağı için, aylık vadeler de yüksek oluyor. Bu da doğru bir ödeme planını mecburi kılacaktır. Özellikle aylık ödenecek miktarların, yine aylık gelir durumunuz ile uyuşması gerekiyor. Aksi durumlarda ödemelerde büyük zorluk yaşayabilir ve bankalarla yasal olarak karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu durumları göz önünde bulundurarak Mortgage başvurularını, bankaların tüm başvuru kanalları üzerinden iletebilirsiniz.

Konut Kredisi Başvurularında Gerekli Belgeler

Şubelere davet edilen Mortgage kullanıcılarının belirli evrakları temin etmesi gerekir. Temin edilmesi gereken belgeler şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı/ ehliyet/ pasaport
  • Gelir belgesi
  • Başvuru formu
  • Satın alınacak konuta ilişkin krediye uygunluk belgesi
  • Serbest meslek çalışanları için üyelik belgesi
  • Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetesi ya da gazeteleri fotokopisi

Adı geçen evrakları daha ön başvuru aşamasında temin etmeye başlayarak, konut kredisi sürecini hızlandırabilirsiniz. Bunun yanı sıra ev konut kredi sigortası kapsamında bankalar sizlerden sigorta talebinde de bulunabileceği için, bunun için gerekli masrafları ve ücretleri temin etmek başvuran kişinin yükümlülüğüdür.

Mortgage Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Diğer tüm kredi türlerinin aksine konut kredilerinde alınan ana paralar oldukça yüksek oluyor. Minimum 100 bin TL dolaylarından başlayan rakamlar konut kredilerinde söz konusudur. Bu nedenle kişilerde aranan kriterler de yüksek oluyor. Öncelikle konut kredilerine başvuran kişilerin gelir durumunun belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor. Asgari ücretle çalışan bir kişinin bu aşamada konut kredisi kullanabilmesi oldukça zordur.

Zira konut kredisinin aylık vadesi ile asgari ücret aynı aşamadadır. Bu da yetersiz bir gelir durumu anlamına gelir. Öte yandan bankalar, Mortgage'a başvuru yapan kişilerde iyi bir kredi sicili ister. Kredi notu düşük olan, kara listeye alınan, kırmızı kalem yiyen ya da devam eden bir kredi borcu olan kişilerin Mortgage kullanabilmesi mümkün değildir.

Mortgage İle Satın Alınacak Evin Ne Kadarına Kredi Çıkar?

Bankalar, satın almak istediğiniz evin %100'lük kısmı için kredi açmaz. Burada çeşitli kriterler baz alınarak bir oranlama yapılır. İlk aşamada bankalar, satın alacağınız eve dair bir ekspertiz raporu oluşturur. Bu rapor öncelikle ilgili evin krediye uygun olup olmadığını gösterir. Şayet eksper raporunda eve dair herhangi bir olumsuz rapor varsa, kredi kullandırılmaz

Evin bulunduğu konum, sağlamlığı, fiziki yapısı ve yılı; bu süreçte son derece önemlidir. Eğer bahsi geçen ev bu kriterlere uygun ise, bankalar konut kredisi sunacaktır. Bu aşamadan sonra satın almak istediğiniz ev için kullanmak istediğiniz kredi 500.000₺'den az ise %90'ına kadar Mortgage kullanabilirsiniz. Kalan %10'lik kısmı ise peşinat olarak ödemeniz gerekir. Şayet kullanmak istediğiniz kredi 500.000₺'den fazla ise kullanacağınız kredinin %80'ine kadar kredi kullanabilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Mortgage ürünlerinde en kritik değer, alınan kredinin faiz oranıdır. Özellikle devlet eliyle çeşitli dönemlerde konut kredisi faiz oranlarında iyileştirmeler yapılır ve kişilere konut kredisi teşviği yapılır. Faiz oranlarındaki durum, çekilen toplam ana paraya ve vade sayısına göre değişkenlik arz eder. Güncel değerler baz alındığı zaman konut kredilerindeki minimum faiz oranının %1,24 dolaylarında olduğunu görmekteyiz. Söz konusu faiz oranı, ana paranın ya da vade sayısının artması ile birlikte %1,34 dolaylarına kadar varabiliyor.

Konut Kredisi Vade Seçenekleri

Konut kredilerindeki anaparanın yüksek oluşu, vade sayısının da yüksek olmasını mecburi kılıyor. Bankaların geliştirdiği seçeneklere baktığımız zaman konut kredilerinde toplamda 360 ay vade uygulanabiliyor. Yani geri ödemeyi toplamda 30 yıla yaymak mümkündür. Ayrıca Mortgage ürünlerinde minimum vade sayısı da 12 ay şeklinde belirlenmiştir. Aldığınız krediyi 12 aydan daha düşük bir vadeye bölmeniz söz konusu olamayacaktır. Kredinizini toplam vade sayısını belirlerken özellikle bir Mortgage uzmanına danışmanızda fayda vardır. Zira gelir durumunuzu göz önünde bulundurarak aylık ödeyeceğiniz tutarı en doğru şekilde belirlemeniz gerekecektir. Aksi durumlarda uzun yıllar boyunca çeşitli kredi zorlukları yaşayabilirsiniz.

Konut Kredisi Kullanmak Mantıklı mı?

Son yıllarda Mortgage'a başvuru sayılarının oldukça artış gösterdiği biliniyor. Elbette burada, yapılan devlet teşviklerinin de büyük etkisinin olduğunu söylemek mümkün. Geri ödeme konusunda çeşitli iyileştirmeler yapılmakta ve faiz oranları aşağıya çekilmektedir. Bu da Mortgage ürünlerini mantıklı hale getiriyor. Günümüz ekonomik dengesi içinde değerlendirdiğimiz zaman, konutlara uygulanan kira bedellerinin son derece yükseldiğini görüyoruz.

Özellikle metropol kentlerde kira bedelleri 2-3 bin TL'ye kadar çıkmıştır. Yani çekeceğiniz konut kredisinin aylık vade tutarı ile evinize ödeyeceğiniz kiralar aynı düzeylerde oluyor. Kira ödemek yerine Mortgage'a başvurduğunuz zaman, vadeler sona erdiği zaman bir ev sahibi olmuş olabilirsiniz. Ev konut kredisi yapılandırma hizmetleri de özellikle geri ödemelerde kolaylık yarattığı için, zorlandığınız vade süreçlerinde yapılandırma talebi verebilirsiniz.