ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Ev almak bir çok insanın hayallerini süslemeye devam ediyor. Konut yatırımı kimisi için kira getirisi için yatırım aracı kimisi için ise başını sokacak bir çatı anlamı taşıyor. Ev alım sürecinin en başında ise sorgulanan soru nekadar peşinatım olmalı ?

Ev almak ülkemizin en önemli yatırım aracı olmaya devam ediyor. Son günlerde konut kredisiyle ilgili alınan kararlar ve bunların ne anlama geldiğini gelin beraber inceleyelim.

Cumhurbaşkanlığı korona virüsü tedbir paketini açıkladı yakın zamanda. Tedbir paketinde ki bir madde ise ev alma hayalinde olanları bir hayli yakından ilgilendiriyordu. Peki neydi bu karar ?

500.000₺' den düşük konut alımlarında kredi için gerekli peşinat miktarı %10 düşürülecek , %90'ına kredi kullanımı sağlanacak. Yani 500.000₺'lik bir daire için 50.000₺ peşinat 450.000₺ kredi kullanımı yapılabilecek. 

Bu durum neticesinde alım yapacağınız konutun %10 değerinde peşinatınız hazırsa tapu masraflarınız ve diğer bazı ek masraflarınız için bütçe oluşturabilmişseniz konut alımına hazır durumdasınız.