emlak vadisi
Emlak Vadisi
Tüm Başlıklar

Çoğu insanın aklında emlak danışmanı nedir ve görevleri nelerdir, şeklinde sorular yer almaktadır. Emlak danışmanı başka bir deyişle emlakçılar, gayrimenkul kiralama, alım, satım şeklinde işlemlerini belirli kurallar çerçevesinde oluşturan bireylere verilmiş olan mesleki unvandır. Kendi portföyünü oluşturarak yeni müşterilere ya da potansiyel müşterilere hizmet sunar.

Emlak danışmanlığı mesleğini icra eden bireyler, müşterilerin gereksinimlerini belirleyerek, ekonomik durumuna uygun ev sahibi olmalarını ya da kiralamalarını sağlar. Aynı zamanda da mülkünü satmayı arzu edenler ile sürekli irtibat halindedir. Gayrimenkul danışmanıyla beraber doğru kararları almanız sağlanır. Aynı zamanda size uygun gayrimenkul gereksiniminin giderilmesi sağlanmaktadır.

Danışmanlar yeterli olan bütün mevzuatları bilmektedir ve idari işlemler hususunda bilgiye sahiptir. Danışmanlar sayesinde güvenli olarak gayrimenkul alır veya satabilirsiniz. Aynı zamanda finansman sunabilirsiniz veya temin edebilirsiniz.

Danışmanlık hizmeti sağlayan bireyler, sizler için lazım olan bütün araştırmaları yaparak bu süreci kolaylaştırma imkanı bulunuyor. Bu şekilde zaman kaybı yaşamadan gayrimenkul işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Emlak Danışmanı Ne İş Yapar?

Emlak Danışmanları Ne İş Yapar?

Emlak sektörüne paralel bir şekilde gelişim gösteren bu alanda emlak danışmanlarının sunduğu hizmetler şunlardır;

 1. Müşterilerin gereksinimlerini benimsemek
 2. Müşterinin ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak uygun bütçeli mülk sahibi olabilmelerini sağlamak
 3. Müşterinin sahip olduğu ekonomik durumu tespit etmek
 4. Müşterinin bütçesine uygun bir şekilde seçenekler sunmak
 5. Gayrimenkul satışı gerçekleştirmek isteyenlerle devamlı iletişim halinde bulunmak
 6. Müşterilerle devamlı iletişim durumunda olabilmek
 7. Bu alanda oluşan değişim ve gelişimleri takip etmek
 8. Konut sahibi olmak veya kiralamak isteyen kişilere konutların tanıtımlarını gerçekleştirmek
 9. Müşteri yönlendirmek, bilgilendirmek ve onlara bu sektörde danışmanlık hizmeti sağlamak
 10. Alış ve satış esnasında gereken evrakları düzenlemek
 11. Oturumluk veya yatırımlık olarak belirlenen villa, arsa ve konutları tespit etmek

Emlak Danışmanının Görevleri Nelerdir?

Emlak, gayrimenkul kiralama, satış ve alış hususunda güncel mevzuata, bütün yasal işlemlere eksiksiz bir şekilde hakimdir ve vekalet aldığı bireyler için bu işlemleri gerçekleştirir. Gayrimenkulün değerinde ve zamanında satılması veya alınması için önemli uzmanlığa ve pazarlama bilgisine sahiptir.

Satıcı ve alıcı arasındaki iletişimi sağlar. Aynı zamanda temsil ettiği bireyler adına etik, hukuksal ve ticari anlamda işlemlerin gerçekleştirilmesinden sorumludur. Satıcı için bütün pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, gayrimenkulün alıcılara tanıtılması, güncel olan fırsatların değerlendirilmesi ve satışı etkileyebilecek bütün değişiklikler hususunda mülk sahibini bilgilendirmesi şeklinde vazifeleri bulunmaktadır.

Emlak Danışmanı

Emlak Danışmanı Nasıl Olmalıdır?

Çok eski yıllarda mahallede yer alan emlakçılar camlara kiralık veya satılık kartonları asarlar ve bu şekilde müşteri bulurlardı. Şimdilerde yalnız internette ilan bulundurarak kiracı veya alıcı bulan insanların emlak danışmanına ihtiyacı azalmıştır. Çünkü bu durumu büyük sahipleri rahatlıkla yapabilir diye düşünülmektedir. Ancak işin ehli kişiler yine de bu konuda bir adım öndedir.

Emlak danışmanı başarı sağlayabilmesi için network pazarlama, dijital pazarlama ve sosyal medyada da pazarlama gibi yöntemleri uygulamalı ve öğrenmelidir. Hiç kimse mükemmel değildir. Aynı zamanda yetersizlikleri ve eksikliklerin giderilmesi de mümkündür. Fakat bu yalnız birey gelişimi kabul edip açık olduğu taktirde gerçekleşir.

Emlak danışmanları, eğitim ve düzenli çalışmalar ile kendilerini bilgi ve deneyimleri bakımından ilerletmeyi ve geliştirmeyi hedeflemelidir. Eski bilgiler dahilinde çalışan kişilerin de yarına yetişmeleri mümkün olmayacaktır. Çnkü günümüz çağı çok hızlı bir şekilde hızla yenileniyor ve değişiyor. Emlak danışmanları günümüzdeki yenilikleri de takip etmek zorundadır ve aynı zamanda kendi gelişimleri için eğitime açık olmalıdırlar.

Emlak danışmanında sahip olması gereken özellikler;

 1. Emlak sektörüne ait çoğu bilgiye sahip olmalı
 2. Bir konuda ya da bölgede uzmanlaşmalı
 3. Emlak danışmanı profesyonel bir yapıda olmalı
 4. Zaman yönetimini çok iyi yapabilmeli
 5. Girişken olmalı
 6. Soru sormayı ve dinlemeyi bilmeli
 7. Modern pazarlama tekniklerini bilmeli
 8. Kişisel gelişime her zaman açık olmalı

Her danışmanın esasında problemleri çözmek, istekleri ve ihtiyaçlara ulaşma yollarını sağlamak gibi görevleri vardır. Müşterilerin gerçek istekleri ve ihtiyaçları yalnız doğru sorular yönelterek ve aktif bir şekilde dinleyerek ortaya çıkmaktadır. İstekler ve ihtiyaçlar doğru belirlendiği takdirde doğru sonuca erişmek oldukça kolaydır.

Emlak danışmanı gayrimenkulünü kiraya vermek ya da satmak isteyen kurumları ve kişileri ziyaret etmelidir. Aynı zamanda onlarla sürekli iletişim halinde bulunmalıdır. Potansiyel kiralık ve satılık mülk sahiplerini ihmal etmemelidir. Emlak danışmanları hemen hemen her gün birçok müşteriyle iletişim halinde ve yer gösteriyorlar. Hemen hemen bütün sektörlerde olduğu gibi emlakta da yoğun bir şekilde rekabet bulunmaktadır.

Emlak Danışmanının Görevleri Nelerdir?

Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?

Emlak danışmanı olmayı isteyen bireyler için ilkokul mezunu olabilmek yeterli olmaktadır. Fakat bu alanda çok fazla emlak danışmanı olması sebebiyle eğitim almak çok önemlidir. Açılacak olan emlak ofisinde tümüyle bağımsız bir bölüm olarak minimum 30 metre² bir alan bulunması gerekir.

Dosyalama işlemini fiziksel olarak gerçekleşebilmesi için arşiv alanı oluşturulması gerekmektedir. Yeterli miktarda faks makinası, dolap, masa, internet, telefon, bilgisayar ve benzeri eşyalara sahip olması lazımdır. Tüm emlak danışmanı için 6 metre² olarak ek bir alan bulunmalıdır. Kurumlar ve gelir vergisi mükellefi bulunmalıdır.

Emlak

Emlak Danışmanının Kazancı Ne Kadardır?

Emlak danışmanları, mülk satımında ve alımında taraflar arasında sözleşmenin gerçekleşmesi halinde belirli oranlarda bir miktar komisyon almaktadırlar. Emlak danışmanlarının sabit bir maaşlarından söz etmek yanlış olacaktır.

Her ay başarılı bir şekilde yaptığı her kiralama ve satış işleminin ardından belirli bir miktarda komisyon almaları sebebiyle hiç kazanç elde etmedikleri aylarda vardır.

Aynı zamanda hiç kazanç sağlayamadığı aylarda ki gibi iyi bir emlak danışmanı oldukça yüksek kazançlar da elde edebildikleri aylar vardır. Özetle emlakçılar çok çalıştığı ve başarılı satış yaptığı taktirde o kadar kazanç elde etmektedirler.