ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Dekorasyon sürecinde karar verilmesi zor noktalardan birisi de alanda duvar kağıdı mı yoksa boya mı kullanılması gerektiğidir. Bu seçimde herkesin kafasında net bir cevap olmamasının temel nedeni iki uygulamanın da kendine özgü avantajları ve dezavantajları olmasından kaynaklanır. Duvar kağıdı ile boya arasında kararsız kaldıysanız öncelikle kullanım alanını göz önünde bulundurmalısınız. Sonrasında ise ihtiyaçlarınız, beklentileriniz ve alanın özellikleri size seçim konusunda yol gösterecektir.

Dayanıklılık

Aslında hem duvar kağıdı hem de boya oldukça uzun ömürlü kullanılabilen malzemelerdir. Ancak kullanım alanı ve kullanım şartları dayanıklılık açısından belirleyicidir. Duvar kağıdı özellikle desenli ve renkli olduğu zamanlarda çocukların ilgisini kolayca çekebilir. Bu ilgi ile birlikte çocukların duvar kağıdına resim yapma isteğinin yanı sıra kağıdı sökme, kağıdın altındakilerini görme gibi farklı istekleri de ortaya çıkabilir. Çocuklu bir evde duvar kağıdı seçimi yapmak bu sebeplerden ötürü riskli olabilir. Boya seçimi yaparken de mutlaka kaliteli, silinebilir ve az leke tutan bir boya türü seçilmesi gerekir. Aksi takdirde tıpkı duvar kağıdında olduğu gibi boyada da duvarlarınız birer tuval haline gelebilir.

Dayanıklılıkla ilgili bir diğer belirleyici unsur ise kullanım alanıdır. Banyo gibi nemli bir oramda duvar kağıdı kullanmak risklidir ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte suya ve neme dayanıklı duvar kağıdı üretimi yapılmaktadır. Bu noktada duvar kağıtları her alanda kullanılabilir olma özelliğine sahip olsa da suya ve neme dayanıklı modellerin hem uygulama sürecinin hem de maliyetinin daha farklı olacağını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Desen ve Renk Seçenekleri

Boya tercih ettiğiniz zaman düz bir renge ya da birkaç rengin kombinasyonuna evet derken duvar kağıdı tercih ettiğinizde desen ve renk seçimi noktasında sonsuz seçeneğiniz vardır. Son yıllarda baskı yapılabilen duvar kağıtları ile birlikte fotoğrafları bile duvar kağıdı olarak kullanmak mümkün. Boya seçtiğiniz zaman da biraz hareketlilik ve desen isterseniz belirli desenlere sahip fırçalar, stencil uygulamalar ile farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Boya kullanımında sınırlar tamamen yaratıcılık ve beceri ile sınırlıdır. Duvar kağıdında ise seçenekleriniz zaten tek tek inceleyemeyeceğiniz kadar çoktur.

Hazırlık ve Uygulama

Duvar kağıdı kaplı bir alanda değişiklik yapmak için öncelikle duvar kağıtlarının temizlenmesi gerekir. Yapıştırılarak sabitlenen duvar kağıtlarının temizlenmesi için kimyasal kullanılması gerekiyor. Bu noktada kağıdı temizlemek ve duvarı yeniden hazırlamak biraz meşakkatli olabiliyor. Duvar kağıdını kazırken duvarın zarar görme ihtimalini olduğunu da unutmamak gerek. Eğer duvarda kimyasala ya da kazıma işlemine bağlı bir zarar gelirse öncelikle bunlar onarılmalı ve düzeltilmeli sonrasında yeni uygulama yapılmalı.

Boyalı bir duvar ise bir sonraki uygulama için hazırdır. Eğer duvarda darbeye ya da kullanıma bağlı bir hasar yoksa yenileme işlemi hemen başlayabilir. Onarılması gereken herhangi bir alan varsa öncesinde bu alanın doldurulması, zımparalanması ve kuruması için beklenmesi gerekir. Koyu renkli duvar boyalarını kapatmak biraz daha zordur. Bu nedenle birden fazla kat boya yapılması gerekebilir. Bunun dışında boya yapmak genel olarak duvar kağıdına kıyasla daha kolay bir işlemdir.

Maliyet

Hem duvar kağıdı hem de boya uygulamalarında maliyet tamamen seçimlerle alakalıdır. Kaliteli malzeme ve işçilik tercihi ile birlikte maliyetler yükselecektir. Özellikle duvar kağıdı ve stencil detaylı boya uygulamalarında işçilik çok önemlidir. Yüksek malzeme kalitesine bağlı olarak da maliyetler yükselir. Ancak kaliteli malzeme noktasında duvar kağıtları boyalardan daha pahalıdır. Duvar kağıdının işçiliği de boya işçiliğinden maliyetlidir. Bu nedenle uzun süre kullanılabilen, temizlenmesi mümkün olan, sigara ya da kalorifer kullanımı gibi duvarlarda renk değişimine sebep olabilecek unsurları göz önünde bulundurduğunuz zaman daha dayanıklı olacak bir malzeme tercih ettiğiniz zaman maliyet iki uygulamada da yükselir ama duvar kağıdı biraz daha pahalı olabilir.