tuğba saçıntı
Tuğba Saçıntı

Dünyadan sıra dışı mimarileri ile adından söz ettiren birbirinden dikkat çekici evler.​

Dünyadan sıra dışı mimarileri ile adından söz ettiren birbirinden dikkat çekici evler.

Farklılaşma ve özgünleşme ihtiyacı hayatın her alanında etkisini hissettiriyor. Geçmişten günümüze inşa edilen milyonlarca ev arasında bazıları var ki görenleri hem şaşırtıyor hem de kendine hayran bırakıyor. Bu yazımızın konusu da bu; dünyadan sıra dışı mimarileri ile adından söz ettiren birbirinden dikkat çekici evler sizi bekliyor.

1. Tokyo’da Bulunan Transparan Ev 

Ev demek mahremiyet demek, en azından geleneksel evler söz konusu olduğunda mahremiyet her daim ön planda oluyor. Ancak Japonya’nın Tokyo kentinde mimarisiyle fark yaratan bu yapı tüm bilinenlere meydan okuyan özellikleri ile listemize giriyor. Gün ışığı evin her noktasına ulaşıyor ve evin her noktası dışarıdan görülebiliyor. Sou Fujimoto Architects tarafından tasarlanan transparan evin ilham kaynağının ağaçlarda yaşayan atalarımız olduğu söyleniyor.

2. Keret House

Büyük şehirlerde yaşayanlar bilirler, nereye bakılsa her yer binalarla doludur! Şehirlerde arsa bulmak dahi zorken geniş arsa bulmanın neredeyse hiç imkanı yoktur. İşte Keret House da arsa sıkıntısının en çarpıcı örneklerinden birini oluşturuyor. Dünyanın en dar evi olma özelliğine sahip olan bu evin en geniş noktası yalnızca 152 cm genişlikte. Bu evde yalnızca tek bir kişi yaşıyor, o da bu evin tasarımcısı Jakub Szczęsny.

3. The Flintstones House

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Kaliforniya, “Çakmaktaşlar” çizgi filminden ilham alarak tasarlanan The Flintstones House’a da ev sahipliği yapıyor. 3.5 milyon dolara satışa sunulan The Flintstones House dünyanın en sıra dışı evleri arasında yer alıyor.

4. The Steel House

Robert Bruno tarafından 23 yılda inşa edilen The Steel House tasarımı ile dünyanın en ilginç evleri arasında bulunuyor. Başlangıçta tek katlı bir bina olması düşünülen eve zaman içerisinde eklemeler yapıldı ve devasa bir ev inşa edilmiş oldu. Ransom Kanyonu’nun eşsiz manzarasına hakim The Steel House Texas eyaletinin merak uyandıran noktalarından biri olmayı sürdürüyor.

5. S-House

Japon mimarisinin eşsiz örneklerinden biri olan S-House listemizdeki ikinci transparan ev olma özelliği taşıyor. Gün ışığından oldukça verimli bir şekilde yararlanılan bu ev oldukça zekice bir tasarıma sahip. Yuusuke Karasawa tarafından tasarlanan S-House’un tek dezavantajının sakinlerinin özel hayatını korumaya yönelik bir özellik taşımaması olduğu söyleniyor.

6. The Slide House 

Yine Japonya’dayız ve yine ilginç bir mimari örneği ile karşınızdayız. Evin ismi aslında evin mimari farklılığını da ortaya koyuyor. Dünyanın en eğlenceli evlerinden de olmayı başaran The Slide House 2009 yılında tamamlandı ve o zamandan bu yana evin sakinleri için bu evde yaşamak tam bir maceraya dönüştü.

7. Resident Church XL 

Hollanda’da bulunan Resident Church XL eski bir kilisenin eve dönüştürülmesinden sonra dünya çapında ünlendi. 2009 yılından bu yana konut olarak kullanılan bu yapının tarihi 1870li yıllara dayanıyor. Bazı kesimlerin tepkisini çeken bu mimari harika bazılarının ise hayallerini süslüyor.

8. Taş Ev

Portekiz’de bulunan taş evi ilk görenler ilk bakışta bu devasa kaya kitlesinin bir ev olduğunu anlayamıyor; yakınlaşınca ise dünyanın en ilginç mimari tasarımlarından birine sahip olan bu evi hayranlıkla izliyor. Turistler için cazibe merkezine dönüşen bu yapının mimarisi kadar eşsiz manzarası da hafızalara kazınıyor.