ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Son yaşanan Kahraman Maraş depremiyle beraber halkımız deprem konusunda derin araştırmalar içine girmiş durumdalar. Bizde size dünyanın en çok deprem olan bölgesinden ,  japanyodan yayın yapan bir youtuber kardeşimizin raylı sistem evler ile ilgili video içeriği ile durumu anlatmak ve kendi evinizin depreme dayanıklılığını nasıl anlayabileceğinizi araştırmak istedik. Öncelikle cevaplayacağımız soru ;

Evimiz Depreme Dayanıklımı ? Oturduğum Binanın Depreme Dayanıklılık Tespitini Nasıl Yaptırırım ?

Birçok kişinin aklında oturduğum bina depreme dayanıklı mı sorusu bulunmakta. Bu sorunun yanıtını almak için yapılması gereken ise çok basit ve bir tek tapu sahibinin müracatı yeterli. Bina Risk Tespiti için Çevre Şehircilik Bakanlığından lisanslı kurum ve kuruluşlara tapunuz ve kimlik fotokopinizle başvuru yapabilirsiniz. Bu kurum ve kuruluşları Çevre Şehircilik il müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz. Binanızdan alınan demir ve karot ile alınmış beton örnekleri incelenerek deprem risk testipiniz yapılıyor. Binanız riskli bulunursa sizin için kentsel dönüşüm süreci başlamakta. Çünkü riskli binaların yıkılması zorunlu! ( Kentsel dönüşüm süreci geçirmiş kişilerin ilgili yazımızı okumasını şiddetle tavsiye ederiz. )

Oturduğum Bina Riskli Bulunursa Ne Olur ?

Lisanslı firmalar deprem risk tespiti raporunda binamızın riskli olduğunu belirtirse 10 gün içerisinde risk raporu tapu müdürlüğüne belediyeye ve alt yapı kentsel dönüşüm merkezine gönderilir. Tapu müdürlüğünde binada bulunan tüm dairelere deprem riski şerhi konulur ve tüm tapu sahiplerine bilgilendirme tebligatı gönderilir.

Bu Konu İlginizi Çekebilir : Deprem Sonra Hasar Tespiti Nasıl Yapılır ?

Deprem Riski Şerhi Kaldırılabilir mi ?

Deprem riski şerhi konulmuş bir tapuda bu rapora 15 gün itiraz hakkı bulunmakta. Eğer bina sakinlerinden biri bu rapora itiraz ederse bakanlık ve üniversitelerin belirlemiş olduğu bir heyet tekrar inceleme gerçekleştiriyor. Sonuç değişmezse 60 gün içerisinde binanın yıkımı gerçekleştiriliyor.

Japonya'da Evlerin Depreme Dayanıklılığı ve Bina Yapım Süreci

Japonya'da depreme dayanıklı evler nasıl yapılır sorusuna ufak çaptada olsa bir video ile yanıt vermeye çalıştık.

 

Japonic Youtube Kanalından Alıntılanmıştır.

Zemin Türlerinin Deprem Tesirlerine Etkisi, Sıvılaşma hakkında bilgi almak için tıklayabilirsiniz.