tuğba saçıntı
Tuğba Saçıntı
Tüm Başlıklar

Taşınmak her zaman herkes için zahmetli bir süreç. Yeni evinizin heyecanı ve taşınmanın stresinin birbirine geçtiği bu karmaşık süreçte, işinizi kolaylaştıracak bir kaç tavsiyeyi bir araya toparladık.

Taşınmak için eşyaları kolileyen çift

Bazen tercihten bazen zorunluluktan olsa da yeni başlangıçlar insanlarda her zaman heyecan uyandırıyor. Ama ev taşıma düşüncesinin bile insanı yorabildiğini düşünürsek bu heyecan çoğu zaman gölgede kalıyor. Son derece stresli bir olay haline dönüşebilme kapasitesi yüksek olan taşınma, doğru bir organizasyon yapıldığı takdirde az zahmetli bir şekilde tamamlanabiliyor. Planlamanızı yapmanız için uymanız gereken ufak tüyolara yer verdiğimiz bu yazının size yardımcı olmasını umuyoruz.

1. Fazla Eşyalarınızdan Kurtulmak İçin Yeni Evinize Taşınmayı Beklemeyin

Gardıropta  aslı eşyalar

Üç yazdır giymediğiniz elbise, bir gün kilo verirsem diye dolabınızın en ücra köşesinde sakladığınız pantolon, kenarındaki küçücük kırıklara rağmen atmaya kıyamadığınız tabaklar. Evet, bunlardan kurtulmak için neden daha fazla bekliyorsunuz? Taşınma esnasında yeni evinize ne kadar çok eşya götürürseniz işinizin ve yaşayacağınız karmaşanın o kadar artacağını unutmayın. Götürmeniz gereken eşyalarla bırakmanız gerekenleri eşyalarınızın paketlenmesinden önce ayırmak size kesinlikle zaman kazandırıyor ve taşınacak eşya miktarının azalması ile birlikte maliyeti de azaltıyor. Eşyalarınızı ayırdıktan sonra geriye atılması gerekenleri atmak kalıyor. Mali değeri olan eşyalarınızı ise internet siteleri aracılığı ile satışa sunmak ya da ihtiyacı olan kişilere dağıtmak da seçenekleriniz arasında bulunuyor.

2. Paketleme Esnasında Eşyalarınızı Kategorize Edin

Kategorizasyon işlemini tasvir eden ikon

Evinizi toplayıp eşyalarınızı paketlediğiniz esnada hangi kutunun nereye ait olduğunu yazıp kutularınızı kategorize etmenizi öneriyoruz. Ayrıca kutuların içlerinde neler olduğunu not almak da kutuları planlı bir şekilde açmanızı sağlıyor. Ve evinizi bir anda tamamı açılmış kutuların karmaşası içerisinde bulmanızı engelliyor. Bu şekilde taşınma esnasında nakliyecilerin hassas içeriğe sahip kutulara maksimum özeni göstermelerini sağlayıp kutular açıldığında hoş olmayan sürprizlerle karşılaşmanızı da engelleyebiliyorsunuz.

3. Yeni Evinizde İlk İhtiyaç Duyacağınız Eşyaları Ayrı Bir Kutuda Toparlayın

Kutuların altında kalmış erkek

Evinize taşındınız ve acilen bulmanız gereken bir eşyayı, örneğin tamirat için gereken bir el aletini arıyorsunuz. Odalara dağılmış onlarla kutu içerisinde ihtiyaç duyduğunuz eşyanın hangisinde olduğunu sadece tahmin etmenin bile ne kadar süreceğini tahmin edebiliyor musunuz? İşte kendinizi böyle bir ortamda bulmamanız için, size evinize taşındığınızda ilk olarak ihtiyaç duymanız muhtemel eşyalarınızı ayrı bir kutuda toplamanızı öneriyoruz. İhtiyaç duyduğunuz eşyaları nerede aramanız gerektiğini bilmek yükünüzü hafifletecek etkenler arasında yer alıyor.

4. Doğru Nakliye Firmasını Seçmenin Önemini Göz Ardı Etmeyin

Evden eve nakliyat firması ev taşıyor

Şehir içi taşınmalarda da şehirlerarası taşınmalarda da evden eve nakliye firmaları tüketiciler tarafından giderek daha fazla tercih ediliyor. Ancak ne yazık ki her sektörde olduğu gibi bu sektörde de işini olması gerektiği şekilde yapmayan firmalar bulunuyor. İnternet evden eve nakliye firmalarının seçimi esnasında büyük kolaylık sağlıyor. Alternatifleriniz arasında karşılaştırma yapabiliyor ve firmaların müşteri memnuniyet oranları ile ilgili bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Eşyalarınızın zamanında ve güvenli bir şekilde teslim edildiği bir taşınma sürecinin yaşanabilmesi için nakliye firması ile eşyalarınızın ne kadar sürede kaç kişi tarafından taşınacağı, hassas eşyaların taşınması ile ilgili hangi önlemleri uyguladıkları ve eşyaların paketlenmesine götürüldükleri evde ise yerleştirilmesine yardımcı olup olmayacakları gibi konuları açıklığa kavuşturmanızı öneriyoruz. Eşyalarınızın yüklenmesi tamamlandıktan sonra evi dolaşıp herhangi bir eşyanın kalıp kalmadığını kontrol etmenize istenmeyen aksilikler yaşamanıza engel olabiliyor. Aracın şoförüne iletişim bilgilerinizi ve gidecekleri adresin mümkünse bir krokisini ya da teknolojik gelişmeleri de göz önünde bulundurursak konumunu vermenizin işleri kolaylaştıracağını da hatırlatmak istiyoruz.

5. Yardım İstemekten Çekinmeyin

Ev Taşıyan İnsanlar

Pek çok detay barındıran ve zor bir süreç olan taşınma olayının üstesinden gelebilmeniz için yardıma ihtiyacınız olduğunu kabul etmelisiniz. Evin temizlenmesinden eşyaların yerleştirilmesine kadar her konuda size destek olacak kişilerin yanınızda olması işlerinizi daha kısa sürede ve kolayca tamamlamanızı sağlıyor. Bundan sonra size kalan ise yeni evinizin tadını çıkarmak oluyor.