ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Cafe açmak isteyenler için birkaç isim önerisinin yanı sıra doğru ismin nasıl bulunacağına dair ilham verici bir yol haritası hazırladık.

Cafe Açmak İsteyenler İçin İlham Veren İsim Önerileri

Bir iş sahibi olmak pek çok insanın hayali olsa da, hayallerin gerçeğe dönüşmesi noktasında zorluk yaşamak mümkün olabiliyor. Cafe açmak özellikle şehir yaşamının kendine has kaosundan sıkılanlar ve yüksek plazalarda stres içinde çalışan beyaz yakalılar için oldukça keyifli bir hayal. Bu hayali gerçekleştirmek için yine de iyi bir iş planına ve doğru adımlar atmaya ihtiyacınız olsa da hayalinizi daha somut hale getirmek için ve hatta gerçekleştirmek için yaratıcı bir isim bulmanız da gerekir. Hem nasıl yaratıcı bir isim bulabileceğinizi hem de isim ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayan yazımızla hayallerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Yaratıcı Olun

Kahve Evreni, Kahve Kainatı, Kahve Şenliği gibi isimlerin artık çok farklı versiyonlarla karşımıza çıktığını hatta bu isimlerin franchise olduğunu biliyorsunuzdur. Bu noktada yaratıcı bir marka oluşturmak, insanlar sizi marka değeriniz için tercih etmesini sağlamak daha kârlı bir yatırım yapmanıza yardımcı olacaktır. Öncelikle yaratıcılığı ön plana çıkarmak için kullanabileceğiniz bir isim üzerine yoğunlaşın. Açmak istediğiniz cafe sizin için hangi özelliği ile ön plana çıkacak? bu sorunun yanıtını bulmak isim bulma noktasında işinize yarayacaktır. 3. nesil kahve sunumu yapacağınız bir cafede Rubiaceae, Coffea gibi kahvenin kelime kökeninin yer aldığı isimlere yer verebilirsiniz.

Denenmişi Denemeyin

Cafe açmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de  farklı kişiler tarafından denenmiş ve başarısız olmuş isimleri sadece kullanabildikleri için kullanmamaları gerektiğidir. Starbucks üzerinden bir örnek vermek gerekirse eğer daha önce açılmış ve kapanmış Starbugs isimli bir marka olduğunu biliyorsanız ve bu isim size süper yaratıcı gözükse de böyle bir risk almamanız gerekir. Bir işin başarısız olmasının pek çok farklı nedeni olsa da başarısız bir hikayeye herhangi bir noktadan dahil olmamanız kendi işiniz açısından daha iyidir.

Ne İstediğinize Karar Verin

Cafe açacaksınız ama konseptiniz ne olacak? Tatlı servisi ile mi ön plana çıkmak istiyorsunuz, dünyaca ünlü baristaları ağırlayarak markanızı büyütme peşinde misiniz? Yoksa sadece freelance çalışanların evlerinden çıkıp çalışabilecekleri sessiz bir ortam yaratmayı mı düşünüyorsunuz? Bu sorularla birlikte alacağınız cevaplar size cafeniz için isim önerisi olarak geri dönecektir. Sweet with Brewed gibi bir isim müşterilerinize kahvelerinin yanında güzel tatlılar da deneyebilecekleri mesajını verirken, Coffee Been gibi bir isim ile kelime oyunu yaparak dikkat çekebilirsiniz.

Marka Haklarını Araştırın

Cafe açmak isteyenler için isim önerileri noktasında sayısız ihtimal sunmak mümkün olsa da bu sayısız ihtimalin bir yerlerde başkaları tarafından düşünülmüş olma ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekir. Marka tescili yaparken sorun yaşayacağınız herhangi bir ismi kesinlikle seçmemelisiniz. Özellikle heyecanlı girişimciler için marka tescili süreci yavaşlatacak bir detay gibi gözükebilir. Ancak tescilsiz bir marka yaratmanın size orta ve uzun vadede getireceği riskleri öğrendiğiniz zaman yavaştan almanın ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz. Marka hakları ile ilgili araştırma yaparken mutlaka düşündüğünüz isimlerle ilgili bir araştırma yapın. Bu araştırma size aklınıza gelen ismin daha önce kullanılıp kullanılmadığı ile ilgili bilgi verecektir.

Dijital Pazarlamayı Göz Önünde Bulundurun

Hayallerinizi gerçekleştirmek için cafe ismi seçerken bile bu süreci başlattığınızı ve iş planınız açısından önemli adımları attığınızı unutmamalısınız. Sosyal medya profillerinde kullanacağınız isimden web sitesi alan adına kadar pek çok farklı noktada kafenin ismi geçeceği için Türkçe karakter kullanımına da dikkat etmelisiniz. Ufak bir araştırma ile Türkçe karakter kullanımının olmadığı ve üzücü bir şekilde komik duruma düşen alan adlarını bulabilir ve kendi işiniz için isim seçerken dikkatli davranabilirsiniz.