ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Bir ev satın alırken ya da kiralarken karar verme noktasında sizi etkileyecek pek çok farklı unsur vardır. Bu unsurlar arasında evin ya da binanın yapısal durumu hayati önem taşıdığı için öncelikle yapısal açıdan değerlendirme yapmak gerekir. Yapısal değerlendirmeyi yapmak için bir uzmandan destek alabilirsiniz. İlk etapta kendiniz incelemeleri yaparak yapının ne kadar detaylı incelenmesi gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu noktada bakmanız gereken temel noktalar binanın temeli, duvarları, tesisatlarıdır. Gözle görülecek seviyede hatalar olduğunda bir uzmana danışılması gerekir.

Bina Temeli

Bir yapının dayanıklılığı için temelinin sağlamlığı çok önemlidir. Zayıf temel en rahat şekilde uzmanlar tarafından anlaşılır. Bu konuda ülkemizde yapı denetimi yapan, sertifikalı çalışanların olması bir büyük bir avantaj sunar. Pek çok bina özellikle yenilenen deprem yönetmeliği sonrasında denetimden geçti. Bu nedenle evdeki yapısal sorunlara bakarken ilk olarak bina temelini incelemek isterseniz apartman yöneticisine yapı denetim belgesi olup olmadığını sorabilirsiniz. Eğer bu belge yoksa binada derinleşen ve uzayan çatlaklar gördüyseniz, binada pencere ve kapılar rahat bir şekilde açılıp kapanmıyorsa, binanın çevresindeki zeminde çökmeler fark ettiyseniz bir uzmana danışmanız ve belgelendirme talep etmeniz gerekir.

Tesisatları Gözden Geçirin

Elektrik ve su tesisatında bulunan hataları görmek için bu alanda uzman olmanıza gerek yoktur. Çok ufak gözüken ancak altında büyük sorunların yatabileceği durumlarla karşılaştığınız zaman göz ardı etmemeniz iyi bir inceleme için yeterli olacaktır. Bir evin tesisat sorunlarını kolayca görmek için su sızıntısına bağlı iz olup olmadığına bakabilirsiniz. Lavabo, duşakabin, küvet ya da klozet gibi bölümlerde küflenme varsa ya da bu alanlarda kullanılan alçı ve silikonlarda renk değişimi görüyorsanız su tesisatında sızıntı ihtimalini düşünmeniz gerekir. Bu tür bir durumla karşılaştığınız zaman uzmandan yardım almak isteyebilirsiniz.

Elektrik tesisatını gözden geçirirken de evdeki sigorta sayısına bakabilirsiniz. Sigorta sayısının çok olması evin elektrik tesisatının sorunlu ya da eski olabileceğine işaret eder. Ayrıca sigortaların nasıl bağlandığını görmek de konu hakkında fikir verecektir. Bir odaya giden elektriği kesmek için farklı sigortaları kapatmanız gerekiyorsa bir sorunla karşılaşmışsınız demektir. Bir mühendisten ya da uzman bir elektrikçiden tesisatın detaylı bir şekilde incelenmesi için destek alabilirsiniz.

Yapı Dayanıklılığı

Evdeki yapısal hataları belirleme noktasında yapının dayanıklılığını da mutlaka incelemeniz gerekir. Bu incelemeyi yaparken duvarlara biraz daha yakından bakmanız gerekir. Özellikle duvarlarda oluşan uzun çatlakların detaylı incelenmesi önemlidir. Ufak çatlaklar yapının ısıya bağlı değişimlere verdiği tepki olarak meydana gelebileceğinden genellikle çok önemsenmez ancak uzayan ve gittikçe derinleşen çatlakların mutlaka bir yapı denetim uzmanı tarafından incelenmesi gerekir.

Kanalizasyon Sistemi

Kanalizasyon sistemine bağlı olarak yaşanabilecek pek çok sorun vardır. Bunlar arasında en sık yaşananlar pestisit baskını, kanalizasyon tıkanması ve fare baskınıdır. Bu tür bir senaryo ile karşı karşıya gelmemek için binayı ve çevresini incelemek gerekir. Apartmanın bahçesinde bulunan mazgalın kolay açılabilir olması buranın düzenli olarak ilaçlandığının göstergesidir. Aksi bir durum kanalizasyonda ciddi haşere ve sıçan sorunu olduğuna işaret edebilir. Bu kapakların kolay açılmasının temel nedeni olan bir lağım taşmasında müdahale edilebilmesidir. Mazgalın kapalı olması bu müdahaleyi imkansız kılacağı için uzun vadede sorun yaşamanıza neden olabilir.