ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar
 
Gayrimenkul almak başlı başına güven ve mutluluk verici bir eylemdir. Ancak bazı gerçekler ise maalesef araziniz üzerinde tasarruf etmenizi kısıtlar niteliktedir. Bu yazımızda elektirk sağlayıcı firmalar tarafından elektrik direği ya da yüksek gerilim hattı geçen arazi sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli konulara odaklanacağız. 
 

Kimler Kamulaştırma Alma Hakkına Sahiptir ?

Tazminat alabilmeniz için öncelikle sahibi olduğunuz gayrimenkul üzerinden elektirik direği ya da yüksek gerilim hattı geçmesi şartı aranmaktadır. Geçmişte arazisine elektrik direği dikilmiş ya da trafo kurulmuş, ancak kamulaştırma bedeli almamış vatandaşların hak ettikleri paraların ödenmesi için dava açması gerekmektedir. 
 

Tazminat  İşlemi

Vatandaşın taşınmazları üzerine trafolar yapılıp direkler dikilmiş ancak bu taşınmazlardan arsa sahibine doğan tazminatlar vatandaşa ödenmemiştir, Bu konuda Yargıtay Hukuk Genel Kurulu,  . 2014/5-749 sayılı kararında  üzerinden enerji nakli hattı geçirilen taşınmazın irtifak hakkı bedelinin tahsili talebini haklı bularak Türkiye Elektirik Kurumunu tazminata mahkum etmiştir. 
 

Yüksek Gerilim Hattı Tazminatı Ne kadar ?

Yüksek gerilim hattı tazminatı hesaplaması arazinin tasarrufuna nekadar engel olduğuna , sebep olduğu maddi kayıba , gayrimenkulün rayiç bedeline göre değişkenlik göstermektedir.

Dava Masrafı Ve Tazminat Miktarı

Tarafımızca daha önce de birçok müşterimizin dosyası takip edilerek başarı ile sonuçlandırılmıştır. Tazminat bedeli alınması işlemleri ile ilgili olarak kurumumuz hiçbir masraf almamaktadır. Çıkacak tazminat miktarı ise alanında uzman kadromuz tarafından arazinin konumu, rayiç bedeli, imara açık olup olmaması ve elektrik direğinin niteliği unsurları değerlendirilerek hesaplanmaktadır. 
 
Konu ile ilgili daha detaylı bir bilgi ve danışmanlık için iletişim sekmesinden bize yazabilirsiniz.
Etiketler : Tazminat, elektrik direği, elektrik direği tazminatı,  kamulaştırma, kamulaştırmasız el atma, yüksek gerilim hattı