ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Akıllı Ev

Teknoloji çağının gelmesiyle birlikte evlerimizde artık otomatikleşen ve uzaktan kontrol ile sağlanan etkileşimler artmaya başladı. İnsanlar evlerinde güvenliğinin, tükettiği enerjinin ve evde yaşadığı rahatlığın yüksek seviyede olmasını istemektedir. Uzaktan kontrol ile sağlanan ve evdeki neredeyse tüm eşyaların akıllı telefondan erişebilir olması sonucu akıllı ev sistemlerinin kullanım alanları artmaktadır. 
Akıllı ev sistemleri; evin ısısını değiştirmeden, belli odalardaki elektriğin tek tuşla kesilmesine kadar birçok kullanım alanı sunmaktadır. IOT (Nesnelerin İnterneti) teknolojisi denen bu teknoloji evlere entegre sistemler oluşturulmasına olanak sağlamaktadır. Akıllı ev konseptleri yapmak isteyen ev sahipleri IOT teknolojisini her yerde kullanmaya çalışmaktadır. Bu istek karşısında beyaz eşya üreticileri, telekomünikasyon şirketleri, güvenlik firmaları ve aydınlatma ürünleri üreten şirketlerin ürettikleri ürünlerde IOT teknolojisini kullanmaktadır. Peki akıllı ev sistemleri nedir ve ne işe yarar?

Akıllı Ev Sistemleri Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Akıllı ev sistemleri, tek uygulama veya tek yönetim paneli ile ana sistemin dışından tüm sistemlerin kontrol edilmesidir. IOT teknolojisi sayesinde gerçekleştirilebilmektedir. Nesnelerin interneti (IOT) ile evlerde kullanılan eşyaların (nesnelerin) isteğimiz doğrultusunda; kapanması veya açılması, düşürülmesi veya artırılması gibi etkileşim içinde olmamız sağlanmaktadır. 
Ev sahipleri için güvenlik ve uzaktan kontrol rahatlığı önemli bir konumdadır. Akıllı ev sistemlerinin kullanımının sonucunda artan yaşam standartları ile birlikte daha konforlu ve lüks bir hayat ev sahiplerine sunulmaktadır. Bu teknolojik sistemler kullanıcılara; ısıtma ve soğutma sistemleri ile klima ve kombi kontrolü, uzaktan kontrol ile aydınlatma ve perde/panjur sistemlerinin kontrolü gibi imkanlar sağlamaktadır. 

Akıllı Ev Sistemlerinin Avantajları

Akıllı Ev Sistemlerinin Avantajları

Akıllı ev sistemlerinin kullanım alanları artmasıyla birlikte kullanıcı sayısı da aynı oranda artmaktadır. Bu artış üretici firmaların ürünlerinde akıllı ev sistemlerine uygun ve özellikte üretim yapmalarını sağlamaktadır. Üretilen bu ürünler sonucu ev sahipleri sahip olduğu evleri tek bir yönetim panelinden kontrol etmek istemektedir. Bu sayede zamandan, enerjiden ve maliyetten kurtularak aslında doğru bir karar vermektedirler. 
Akıllı ev sistemleri kullanıcılarının bu sistemleri kullanma nedenlerinin başında güvenlik yer almaktadır. Hırsızlık ve benzeri olaylarda görüntü ve alarm sistemleri ile güvenli bir yaşam sunulmaktadır. Kartlı geçiş sistemleri, kameralı diafon sistemi, hırsız algılama sistemleri de olabilecek hırsızlık olaylarını engellemektedir. Aynı şekilde yaşanabilecek yangın olaylarında uzaktan kontrol veya otomatize edilmiş sistemler ile yangının önüne geçilebilmektedir. 
Akıllı ev sistemlerinin avantajları arasında zaman ve enerji tasarrufu da yer almaktadır. Yaşamınızda yer alan ufak detaylar aslında sizi yorar ve zamanınızı harcar. Sürekli olarak sorunları denetleyen ve zaman alacak işleri sizin yerinize yapabilen akıllı ev sistemleri size zaman tasarrufu sağlayacaktır. Sadece tek bir dokunuşla müzik dinleyebilir, perdeleriniz açabilir, klimanızı çalıştırabilir, aydınlatmalarınızı kullanabilir veya evinizdeki tüm sistemleri akıllı telefonunuz/tabletiniz ile kontrol edebilirsiniz. 

Akıllı Ev Sistemleri Çeşitleri

Akıllı ev sistemi çeşitleri

Kullandığımız teknolojilerin birçoğunda artık akıllı sistemler mevcut durumda. Beyaz eşyalar veya perde/panjur sistemlerinde bile artık bu teknoloji yer almaktadır. Bu durum dolayısıyla evler için bu sistemler birçok kişi veya kurum tarafından kullanılmaktadır. Peki akıllı ev sistemleri çeşitleri nelerdir?
Akıllı Güvenlik Sistemleri
Akıllı ev sistemlerinin kullanım alanları arasında en çok tercih edilen akıllı güvenlik sistemleridir. Her insan evinde güvenli bir şekilde yaşamak ister. Ofiste veya evlerinde yaşanması muhtemel olayları düşünmek insanları rahatsız etmektedir. Bunun önüne geçebilmek için akıllı ev sistemleri kullanıcılar için biçilmiş kaftan desek yanlış olmaz. Olabilecek yangın ve hırsızlık durumlarında engel olabilmesi için bu sistemler kullanılmalıdır. Güvenlik sistemlerine:

  • Tehlike anında dikkat çeken bir ses ile uyarı verme
  • Yangın tehlikesi anında su ve uyarı sistemi
  • Kamera sistemi ile evde veya ofiste yaşanabilecek olayları kontrol edebilme
  • Görüntülü diafon ile zile basan veya kapı önündeki insanın görülmesi
  • Panik düğmeleri ile polise veya ulaşılması istenen kişi ile irtibata geçilmesi
  • Ev veya ofis dışındayken kapıların ve kapatmak istenen teknolojik ürünlerin kapatılması gibi örnekler verilebilir.

Isınma ve Enerji Sistemleri

Akıllı ev sistem sahipleri için ısınma ve enerji tasarrufu önemli bir yerdedir. Tatilden veya herhangi bir iş dönüşü uzaktan kontrol ile iç mekanlarının ısı değerlerini ayarlayabilmek kullanıcıların konforlu ve rahat bir yaşam sürmesini sağlamaktadır. Birçok insan, yaşadıkları mekanların kaç derece olması gerektiğiyle ilgili sorunlar yaşamaktadır. Akıllı ısınma sistemleri ile evlerinin kaç derece olması gerektiğini anlayan akıllı yönlendirmeler ısı tasarrufu sağlanabilmektedir. Hatta bunun biraz daha ilerisine gidip günün belirlenen saatlerinde hangi ısı değerlerini istiyorsanız ayarlayabilmenizde kullanıcılara sağlanmış diğer özelliklerden birisidir. Aynı şekilde bazı akıllı ısınma sistemlerinde odaların ayrı ısı değerlerine sahip olması da sağlanabilmektedir. 
Akıllı ev sistemleri ile enerji tasarrufu da yapılabilmektedir. Tatilde veya işte olan akıllı sistem kullanıcıları, uzaktan kontrol edebildikleri eşyalar ile tasarruf sağlayabilmektedir. Klima veya benzer ürünlerin harcadığı enerji oldukça fazladır. Gün boyunca açık olan bu ürünler, akıllı sistemler ile ne zaman çalışacağı veya çalışmayacağına karar verilir. Bu sayede fuzuli enerji harcanmasından kurtulmuş olursunuz.

Akıllı Aydınlatma

Akıllı ev sistemleri denilince akla gelenlerin başında aydınlatma ürünleri gelmektedir. Akıllı evlerde genellikle sesle çalışan veya uzaktan kontrol edilen aydınlatma ürünleri yer almaktadır. Evinizde yaşamak istediğiniz ortamı aydınlatma sistemi ile ayarlayabilmektesiniz. Film izlerken farklı tonda çalışan ışıktan, uyku zamanı ayarlanabilecek aydınlatma türüne kadar birçok seçim şansına sahip olabileceksiniz. Bu sistemler önceden ayarlanabilmesi sebebi ile hayatınızda kolaylık sağlayacaktır. Kitap okurken, çalışırken, uyurken veya bir şeyler izlerken önceden programlanan aydınlatma ayarlarını kullanabileceksiniz. Aynı zamanda bu sistemler dışarıdan gelen güneş veya farklı bir ışık kaynağına göre kendini otomatik olarak kısıp açabilmektedir.