ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Ailenizle birlikte yaşayabileceğiniz o evi bulmak düşündüğünüz kadar kolay mı? Evin fiyatından konumuna, oda sayısından ulaşım olanaklarına kadar birçok özellik değerlendirilmeden yapılan tercihler maalesef aileleri zor duruma sokabilir. Bu yazımızda aileniz için uygun evi bulma yolları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çocuk odasında oğulları ile oynayan anne ve baba. Anne oğluna sarılmış

Aileniz için yeni ev arayışındaysanız birçok unsuru aynı anda düşünmelisiniz. Evin fiyatı, oda sayısı, aile bireylerinizin yaşları, evin ulaşım olanakları, bulunduğu bölgenin değerlenme potansiyeli gibi değişkenler ev tercihinizi şekillendirebilir. Siz de ev alma kararınızı netleştirmeden önce yazımızdaki önerileri değerlendirerek daha doğru seçimler yapabilirsiniz.

Evin Konumunu Değerlendirin

Aileniz için ev alırken değerlendirmeniz gereken unsurların başında evin konumu gelir. Ailenizin özelliklerine göre daha doğrusu çocuğunuzun olup olmadığına, çocuğunuzun okula gidip gitmemesine, sizin ve eşinizin iş yerlerinin konumuna göre lokasyon tercihlerinizi yapmalısınız. Evinizin konumunu değerlendirirken ulaşım olanaklarını araştırmalısınız. Toplu taşıma kullanıyorsanız evin duraklara yakınlığını, evi çevreleyen ulaşım ağının genişliğini dikkate almalısınız. Böylece ulaşım maliyetlerinizi düşürürken ailenizin yollarda geçirdiği zamanı da azaltabilirsiniz.

Evin Oda Sayısı Sizin İçin Yeterli Mi?

3-4 kişilik bir aile için 2+1 dairelerin ideal olduğu kabul edilse de her zaman böyle bir genelleme yapılamaz. Çocukların yaşları, cinsiyetleri, eve ne sıklıkla yatılı misafir geldiği ve hatta evin kiler veya balkon gibi imkanlarının bulunup bulunmadığı oda sayısı ihtiyacını değiştirebilir. Neticede aileniz için seçeceğiniz evde üst düzey konfor sağlamak istiyorsanız beklenmedik misafirleri de ailenizin rahat ettirecek gereksinimleri de ev almadan değerlendirmelisiniz.


İlginizi Çekebilir: İlk Kez Ev Alacaklar İçin 10 İpucu!


 

Yalıtımı Atlamayın

Ev satın almadan önce evin konumu, oda sayısı veya evin büyüklüğü gibi faktörleri değerlendirmek satın alma kararı verebilmek için yeterli değildir. Ailenizin iklim koşullarının olumsuz etkilerinden korunması için evin ya da evin bulunduğu apartmanın yalıtımının olup olmadığını da öğrenmelisiniz. Yalıtımı olmayan evleri tercih ettiğinizde enerji harcamalarınızın artacağını ve dolayısıyla aile bütçenize daha çok yük bineceğini unutmamalısınız.

Evin Çevresindeki Sosyal Olanakları Araştırın

Aile konutunuzun çevresindeki sosyal olanakları, ev satın almadan araştırmanızı öneriyoruz. Bu aşamada araştırmalarınızı çocuklarınızın yaş grubuna göre yapabilirsiniz. Bölgedeki kreşleri, aktivite merkezlerini, parkları, spor salonlarını, alışveriş merkezlerini, sinemaları, cafeleri ve hatta küçük kaçamaklar için yemek siparişi verebileceğiniz işletmeleri araştırmalısınız. Aile mutluluğunun bir parçası olan sosyalleşme gereksinimini karşılayabilecek niteliklere sahip olan evleri önceliklendirerek tüm ihtiyaçlarınızı evinizden çok da uzaklaşmadan karşılamanın yollarını bulabilirsiniz.

Evin Muhiti Hakkında Bilgi Edinin

Evin konumu hakkında söylediklerimize önemli bir ek daha yapmak istiyoruz. Satın almayı düşündüğünüz evin konumunu araştırırken muhit özelliklerini de değerlendirmelisiniz. Gerekirse apartman komşuları ile görüşmeli, mahalledeki esnaflara sorular sormalısınız. Neticede satın almasanız kiralasanız dahi ailenizin yaşadığı ortamdaki şartlarını önceden analiz etmeniz gerekir. Bu şekilde yaşayabileceğiniz potansiyel sorunları da engelleme şansına erişebilirsiniz.

Evin Fiyatı Doğru Mu Belirlenmiş?

Satın alacağınız ya da kiralayacağınız evin fiyatı aile bütçenizi doğrudan etkiler. Size makul görünen bir fiyatın piyasa araştırması yapıldığında yüksek olduğu ortaya çıkabilir. Bu nedenle tercih yapmadan önce bölgedeki diğer konutların satış ve kiralama bedellerini araştırmanızı öneriyoruz. Aynı zamanda evin ne kadar tadilata ihtiyacı olduğu ve aylık aidat bedelleri hakkında da bilgi edinmelisiniz. Özellikle ev lüks site içerisinde yer alıyorsa aidat bedellerinin düşündüğünüzden fazla olabileceği gerçeğini göz önünde bulundurmalısınız.


İlginizi Çekebilir: Dairenizin Fiyatı Nasıl Belirleniyor?