ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

3 Boyutlu Yazıcıyla Ev Üretmek

Apartman veya müstakil bir ev inşa edilirken insan gücüne ve zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak teknoloji çağında durumlar biraz daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmakta. Buna en iyi örnek 3 boyutlu yazıcılardır. 3 boyutlu yazıcılar bir fabrikaya veya insan gücüne ihtiyaç duymadan üretim yapabilmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte 3 boyutlu yazıcılar daha çok gelişmeye başlamıştır. Kullanımı alanları küçük bir eşyadan apartman yapımına kadar genişledi ve uygulanmaya başlandı. Üretim olarak maliyetten ve zamandan tasarruf etmek için bazı girişimciler evleri 3 boyutlu yazıcılar ile yaptılar. Bunun sonucunda ucuz ve kolay bir şekilde üretilen evler ortaya çıktı. 


Bahsettiğimiz evler bu sektörün ilkleri arasındadır. 3D yazıcılarla üretilmiş evler gayrimenkul sektöründe gün geçtikçe artmaktadır. Bu sayede düşük maliyetli ve doğaya zarar vermeyen malzemeler üretilmiş evler ortaya çıkmaktadır. Peki 3 boyutlu yazıcılar ile üretilmiş evler hangileri ve fiyatları ne kadardır?


3 Boyutlu Yazıcı Nedir ?

Son yılların en çok kullanılan teknolojilerinden olan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi, dijital ortamda hazırlanan üç boyutlu olarak çizilmiş dosyadan yazıcı tarafından katı cisimler ile üretme sürecidir. 3 boyutlu yazıcılar kısaca bilgisayarlarda oluşturulan verinin elle tutulabilir bir nesneye dönüştürmesini sağlayan makinelerde diyebiliriz. Bu makineler ile birçok şey üretilebilmektedir. Üretilen nesneler küçük bir eşyada olabilir veya bir binada olabilmektedir. 
3 boyutlu yazıcılar ile işlem yapabilmek için öncelikle bir planlama yapılmalıdır. Kullanılacak malzemeler, yapılacak katmanlar ve bilgisayarda çizilmesi gereken proje taslağı önceden hazırlanmalıdır. Üretim sürecine geçildikten sonra yazıcı bir kullanıcıya ihtiyaç duymadan basım işlemini gerçekleştirmektedir.


3 Boyutlu Yazıcılar Üretilmiş Evler 

3 boyutlu evler ile üretilmiş evler düşük maliyetli ve geri dönüştürülebilir malzemelerle üretilmesi nedeniyle birçok şirket ve ev sahibi olmak isteyenlerin tercih sebebidir. Aynı zamanda zaman yönünden geleneksel yöntemlerle yapılan evlere göre birkaç adım öndedir. Dünya’nın konut ihtiyacının gün geçtikçe artması ile birlikte 3 boyutlu yazıcılarla üretilmiş evler daha cazip hale gelmektedir.
Aşağıda bahsedilen evler gayrimenkul sektöründe 3 boyutlu yazıcıların ev inşasında kullanımının öncüsü olan evlerdir.

24 Saatte Üretilmiş Ev: ICON/New Story

ICON/New Story

Bir sosyal girişim olan ICON ile kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan New Story, yaptıkları anlaşma sonucu 3 boyutlu yazıcılar ile ev üretmeye başladılar. Üretilen evler, evi olmayan ailelere ev imkanı sağlamaktadır. Bu sayede evsizler veya ihtiyaç sahipleri için ev ihtiyacı karşılanmaktadır. İlk anlaşmaları sonucu 3 boyutlu yazıcılarla yapılmış ilk evlerini inşa ettiler. 800 m2’lik bir evi 24 saatte üreten firma büyük bir başarıya imza attı. 3 boyutlu yazıcılar ile üretilen bu evlerin maliyeti 10.000 dolara mal oldu. Ancak firma bunun daha da altında bir maliyetle üretim sağlamak için çalışmalara başlamış durumda. Üretilen evler için kullanılan malzemeler sıfır atık ile hem çevreye hem de insanlığa büyük katkı sağlamaktadır. ICON 3D-Printed House ile New Story’nin öncülüğünde yaptığı bu proje Vulcan isimli bir 3D yazıcı ile yapılmaktadır. 

Belçika’da Otonom Olarak Kurulan İki Katlı Ev

Belçika’da Otonom Olarak Kurulan İki Katlı Ev

3 boyutlu yazıcıların kullanımın artmasıyla birlikte birçok ülkeden birçok girişimci bu yazıcılar ile ev üretmeye başladı. Üretilen evlerin bir örneği de Belçika’da basılan 200 m2’lik bir ev. İki katlı olan ev 15 günde ve hiçbir inşaat ustası olmadan tamamen otonom bir şekilde kuruldu. 3 boyutlu yazıcı ile üretilen ev BOD2 adı verilen bir çimento yazıcısı ile basıldı. Üretilen ev katmanlar halinde hazırlanarak bir kişi tarafından bilgisayar yardımıyla gerekli konumuna getirildi. Belçikalı şirket ürettiği ev sonrasında devasa yazıcıları ile uzun vadede ofis veya ev yaparak pazarlamayı düşünüyor.

Çin'de 3D Yazıcı ile 200 Metrekarelik Ev

Çin'de 3D Yazıcı ile 200 Metrekarelik Ev

3 boyutlu yazıcılar ile üretilmiş evler listesinin bir diğer adresi de Çin’de yapılmış olan 200 m2’lik bir ev. Bu ev yaklaşık olarak 30 bin yuan maliyetle üretime geçti. 32 metre uzunluğa ve 6.6 metre yüksekliğe sahip ev 10 metre de ene sahip bir şekilde basıldı ve satışa sunuldu. Çinli şirketin ekolojik ve ekonomik olarak dikkat çekici ve tercih sebebi evleri ülkelerinde ve dünyada örnek alınarak birçok yerde benzer üretimler ve girişimler de artmaya başladı. 

Fransa 54 Saatte Basılan 95 m2’lik Ev

Fransa 54 Saatte Basılan 95 m2’lik Ev

Fransa’nın Nantes şehrinde üretilen ve satılan ev, 95 m2’lik bir alana sahip olarak basıldı. Yazıcı ile basılan ev Fransız bir aileye satıldı. Kendisi için bir onur olduğunu söyleyen aile için bu eve 233 bin dolar maliyetle sahip oldu. Satılan ev Fransız firma tarafından 54 saatlik bir sürede tamamlandı. 54 saatte 3 boyutlu yazıcı ile basılan evin pencereleri, kapıları çatısı içinde ayrı bir sürede tamamladırlar. Evin tamamen oturulabilir bir ev olması yaklaşık 4 ay sürdü.