emlak vadisi
Emlak Vadisi
Tüm Başlıklar

Günümüzde gayrimenkul danışmanlığı popüler meslekler arasında yer alıyor. Gayrimenkul kiralama, satım ve alım işlemlerinde veya gayrimenkul için gerekli olan finansman yetersizliğini giderir ve gayrimenkul danışmanına gereksinim duyulur. Danışman ile beraber doğru kararları vermeniz sağlanmakta aynı zamanda size en uygun gayrimenkul gereksiniminizin giderilmesini sağlar. Bu danışmanlar lazım olan bütün mevzuatları ve idari işlemleri bilir ve bu hususlar hakkında yeterli bilgi sahibidir. İşlemler süresince gayrimenkul danışmanı ile birlikte hareket etmeniz büyük öneme sahiptir.

Gayrimenkul danışmanlarının uzmanlık alanları şunlardır;

  1. İletişimi kuvvetli olması
  2. İyi bir dinleyici olması
  3. Çevresinin geniş olması
  4. Müşteri memnuniyeti odaklı olması

Gayrimenkul danışmanları sayesinde güvenli biçimde gayrimenkul satışı veya alımı yapabilirsiniz, finansman hizmeti sunabilirsiniz. Bu hizmeti sunan bireyler aynı zamanda sizin için bütün gereken araştırmaları gerçekleştirerek müşterilerinin işlemlerini kolaylaştırırlar. Sizin ilgilenmeniz gereken pek çok mevzuatı inceleyerek gerekli bütün araştırmaları yapar ve hızlı bir biçimde süreci tamamlamanıza yardımcı olur. Sizler de böylelikle hiç vakit kaybetmeden arzu ettiğiniz gayrimenkul işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Gayrimenkul Danışmanlığında İletişimin Önemi

Popüler meslekler arasında yer alan gayrimenkul danışmanlığında uzmanlık alanları mevcuttur. Bu uzmanlık alanlarının ilk sırasında iletişim yer alıyor. Emlak danışmanı için ister alıcı veya ister satıcı olsun bütün müşterilerle etkili ve doğru iletişim kurabilme bu danışmanların en değerli özelliklerden biri olduğundan dolayı bu alanda oldukça uzmanlaşmışlardır. Deneyimli olan emlak danışmanları gayrimenkulü satın almak veya kiralamayı arzu eden müşterilerin iletişim kabiliyetini hızlı bir şekilde kavrayarak iletişim yöntemine uygun bir rota belirler.

Bir kısım müşteri e-posta aracılığı ile iletişim kurmayı arzu eder, bazı müşteriler telefondan mesajlaşma seçeneğini tercih eder, diğer bir kısım ise telefon görüşmesini tercih eder. Bu şekilde satışların da ne olduğu hususunda bir sohbet gerçekleştirir. İletişim yöntemini seçebilmek kadar iletişimin sıklığını doğru bir şekilde yönetmek ve düzenlemek oldukça önemlidir. Gayrimenkulün kiralanmasının veya satılmasının aciliyetine uygun olarak müşterileri haftada bir veya iki defa bilgilendirmek de görevleri arasındadır.

Gayrimenkul Danışmanlığında İyi Bir Dinleyici Olma

Uzman olan emlak danışmanları müşterisinin beklentilerini ve ihtiyaçlarını tam olarak seçebilmesi için iyi bir dinleyici olması gerektiğinin farkındadır. İyi bir dinleyici olabildiğinde, eksiksiz bir analiz yaparak gayrimenkul yatırımını müşterilerine yönlendirmektedirler. Uzman gayrimenkul danışmanı, müşterilerinin daima öncelikli gereksinimlerini karşılayabilmekledir.

Gayrimenkul Danışmanlarının Çevresinin Geniş Olması Avantaj Sağlar Mı?

Uzman gayrimenkul danışmanları etki alanlarını oldukça geniş tutarlar. Bu sebeple bölgesinde bulunan eski sakinleri ile görüşür ve güvene dayalı bağ kurmaktadır. Esnafla da iletişimi çok güçlü tutar. Eski müşterilerle iletişimi sürdürmeye özen gösterirler. Bunun yanı sıra eski müşterilerine, arkadaşlarının, sosyal ortamda tanıştığı bireylerin kendilerine yeni müşterileri yönlendirebileceklerini bilirler. Bu sebep ile bütün bu bireylerin iletişim bilgilerini ve isimlerini listeler aynı zamanda elektronik ortamlarında bulundururlar. Listesinde ne kadar fazla birey bulunur ise tavsiye edilen uzman danışman olma fırsatını o derece yüksek olduğunun farkındadırlar.

Gayrimenkul Danışmanları Müşteri Memnuniyeti Odaklıdır

Emlak sektörünün gayrimenkul danışmanlığında uzmanlık alanları bulunmaktadır. Bunlardan biride gayrimenkul danışmanının müşteri memnuniyeti odaklı çalışmasıdır. Ev satmak veya satın almak stresli bir zaman olabilir. Danışmanlar bu süreci sizler için iyi bir menajerden farksız olarak rol üstlenmektedir.

Gayrimenkul danışmanları müşterilerinin vakit dilimlerini bilirler ve ona göre süreci de hızlı ilerletirler. Mesela evini ihtiyaç sebebiyle hızlı bir şekilde satmayı arzulayan müşteri için çok sıkı zaman çerçevesinde çalışmalarını gerçekleştirir. Eğer müşteri hızlı bir şekilde davranmıyorsa ve hiçbir acelesi yoksa daha değişik bir pazarlık dönemi beklemelerini önerebilir ve bu şekilde evlerinde iyi fiyat elde etmektedirler.

Emlak Danışmanının Vazifeleri Nelerdir?

Danışmanlar, vekalet aldığı bireyler adına tüm işlemleri gerçekleştirir ve güvenle satış işleminin veya satın almanın tamamlanmasını sağlar. Gayrimenkulün zamanında alınması ya da değerinde satılması için gerekli olan pazarlama bilgisi hususunda son derece donanımlıdır. Geniş bir müşteri portföyüne ve pazarlama ağına sahiptir. Bütün imkanları kullanarak ilgili danışmanlık hizmetini uzmanlık alanı ile sunar. Satıcı ile alıcı arasındaki gerekli olan tüm iletişimi sağlar.

Temsil etmiş olduğu bireyler adına etik, ticari ve hukuksal anlamda içleri rahat olacak biçimde işlemlerin takibinden ve gerçekleştirilmesinden sorumludur. Bütün bu süreç ile ilgili düzenli bir şekilde bilgilendirme hizmeti sunar. Satıcı için pazarlama faaliyetlerinin hepsinin yapılması, fiyatlama işlemi, yeni olan fırsatların tamamının değerlendirilmesi ve aynı zamanda satışı etkileyebilecek tüm değişiklikler hususunda mülk sahibine gerekli bütün bilgilendirmeyi yapar.

Gayrimenkul Danışmanın Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Bir alıcı veya satıcının danışman olarak kendisi ile iş yapmasının yanı sıra gayrimenkul sektörü ile ilgili deneyiminizden ve bilginizden faydalanmak olduğunu bilir. Gayrimenkulün satışını yapabilecek müşterinizin, elde edeceği miktarla kârlı ve yeni emlak yatırımı gerçekleştirebilmesi için, gayrimenkul aradığı alanlarda emlak analizi çalışmaları yapabilme yetisine sahiptir. Hakim olduğu alanın gayrimenkul analizini gerçekleştirirken, ev kiralamak, satmak veya almak için doğru vakit dilimlerini sunabilir.

Emlak Danışmanı Olabilmenin Koşulları Nelerdir?

Danışmanlık, bireylerin ihtiyaçlarını anlamayı, gerektiği vakit onların farkına varamadıkları alternatifleri gözden geçirmelerini sağlamayı ve doğru bir şekilde karar almalarına yardımcı olmayı gerektirmektedir. Emlak danışmanları bu durumları gerçekleştirebilmesi için yeterli sektör bilgisi olmalı ve temel bilgilerini alacağı eğitimler ile güncellemelidir. Danışmanın satışta olan, yüksek fiyatı sebebi ile satılmayan veya satılmış benzer olan gayrimenkullerin fiyatlarını bilmesi gerekmektedir. Yalnız doğru fiyatlandırılmış gayrimenkullerin satılma ihtimalleri oldukça fazla olmaktadır.

Bu sebep ile emlak danışmanı satacağı mülkün piyasa değerini bilmelidir ve bu fiyat üzerinden pazarlamasını gerçekleştirmelidir. Emlak danışmanı aşina olduğu, yaşadığı ve özelliklerini bildiği bölgeye odaklandığında oldukça başarılı olur. Bütün danışmanlığının temelinde sorunları çözüme kavuşturmak, istek ve aynı zamanda da ihtiyaçlara ulaşabilme yollarını bulmaktadır. Müşterilerin tüm gerçek taleplerini ve ihtiyaçlarını yalnız doğru sorular yönelterek ve dinleyerek ortaya çıkarabilir. Talepler ile ihtiyaçlar doğru bir şekilde tespit edildiğinde doğru sonuca varmak kolaylaşır.